Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

102 let samostatného státu, a jen posledních 16 let bez vztekliny

30.09.2020

logo_kvl-male.pngTisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 30. 9. 2020

102 let samostatného státu, a jen posledních 16 let bez vztekliny

Při pohledu na výše uvedená čísla je zřejmé, že celých dlouhých 86 let od svého založení se naše samostatná republika potýkala se smrtelným onemocněním, se vzteklinou. A jen díky důsledné vakcinaci lišek, zásadních vektorů této nemoci, se veterinárním lékařům podařilo tuto nemoc zdolat a dosáhnout toho, že Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala v roce 2004  Českou republika za zemi prostou této nákazy. Na to všechno jsme vzpomínali v den vzniku našeho státu, 28. září, který je také Světovým dnem boje proti vzteklině.

Ano, v ČR nebyla vzteklina diagnostikována už téměř 20 let, tak proč se o ní stále hovoří, a proč je nutná vakcinace? Na to odpovídá Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů: „To, že je u nás klid, neznamená, že riziko nákazy neexistuje. Vzteklina se i nadále vyskytuje v blízkosti našich hranic, na severu i na východě, nemluvě o Africe, Asii a Malé Asii. Každým rokem zemře ve světě na tuto nákazu kolem 70 000 lidí, zejména dětí. Povinnost vakcinovat psy, fretky a cestující kočky je dána zákonem, a má to důvod, neboť lidé se zvířaty cestují a možnost nakažení existuje!

Z veterinární i humánní medicíny by se daly jmenovat příklady, kdy se ukončení vakcinace proti některým chorobám ukázalo jako předčasné a špatné. Dokud existují ohniska nákazy, a v případě vztekliny se vyskytují i v Evropě, je nutné vakcinovat.

Komora veterinárních lékařů dále připomíná, že kromě povinné vakcinace proti smrtelnému onemocnění, jakým vzteklina je, existuje celá řada vakcín proti dalším nebezpečným nákazám zvířat (a samozřejmě i lidí). Nevakcinovat, to znamená podstupovat riziko onemocnění a smrti domácích mazlíčků, nezřídka i přenosu onemocnění na člověka. Podle některých názorů by prý bylo dobré údajného stresu z vakcinace ušetřit například staré psy… Ale pozor, právě u starých zvířat, která mají již oslabený imunitní systém, se vakcinace proti některým chorobám doporučuje především.

Téma očkování, tedy vakcinace, je stále živé a veterináři radí: vakcinovat, vakcinovat!

Josef Duben
PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce