Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Aby o Vánocích nebyla otrava…

04.12.2020

logo_kvl-male.pngTisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 4. 12. 2020

Aby o Vánocích nebyla otrava…

Kdo už zažil, že jeho domácí mazlíček snědl něco nevhodného, a v lepším případě mu bylo „jen špatně“, moc dobře ví, jaký je to problém, zejména o Vánocích. A to ani nemluvě o případu horším, kdy jde o skutečnou otravu.

Právě v tomto čase může zvíře pozřít něco, co mu může uškodit, a většinou je to ze zvědavosti. O Vánocích se nejčastěji stává, že si pejsek či kočička, anebo oba dohromady, někde najdou třeba čokoládovou figurku, chvíli si pohrají, protože se pěkně kutálí a šustí, ale když si na ní pochutnají, je zle. Čokoláda je pro ně jedovatá, nebezpečné jsou i obaly, pro kočky jsou rizikové hlavně šňůrky, nemluvě o háčcích. Nudící se pes zase může sníst hroznové víno nebo rozinky, a to může vést až k selhání ledvin.

Nebezpečí hrozí i při dodržování tradice „domácí zvířata mají dostat ochutnat ze stolu hospodáře“. Pomineme-li fakt, že vánočka či bramborový salát nejsou vhodným krmivem pro psa ani pro kočku, může takové sváteční podstrojování vést v lepším případě k průjmu či zvracení, v horším případě až k návštěvě pohotovosti a následném pobytu zvířátka ve veterinární nemocnici.

Velkým rizikem bývá „vánoční atmosféra“, k níž mají přispívat  aromalampy či vonné svíčky. Z aromalamp a svíček se uvolňují během procesu hoření různé látky, některé mohou být i kancerogenní. Citliví na ně jsou některé druhy ptáků, ježků chovaných doma, problémy ale mohou způsobit i kočkám. Některé svíčky mohou obsahovat olovo, které je také toxické.

Pro zvířata i  malé děti jsou nebezpečné i některé rostliny, které k Vánocům patří. Například vánoční hvězda, neboli pryšec nádherný, je celý jedovatý, a jedovaté jsou i  bílé kuličky jmelí!

Je tedy nezbytné mít doma a na zahradě na zřeteli všechna možná nebezpečí. Pozor na otravy! Opravdu hrozí. Nejen o Vánocích, ale i ve všední dny.

Josef Duben
PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Jana Kouřilová

Zveřejněno: 27.07.2023
Datum stažení: 27.02.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
01.12. - 03.12.
31. Výroční konference ČAVLMZ 01.12. - 03.12.2023
09.12. - 10.12.
Ochorenia chrbtice - Neurochirurgia 09.12. 9:00 - 10.12.2023 17:00
Všechny akce