Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Tisková zpráva SVS – SVS ukončuje zjednodušený dovoz zájmových zvířat z Ukrajiny do ČR

31.01.2023

V Praze dne 31. 1. 2023

Tisková zpráva

SVS ukončuje zjednodušený dovoz zájmových zvířat z Ukrajiny do ČR

S účinností od dnešního dne ruší Státní veterinární správa (SVS) mimořádná veterinární opatření vztahující se na dovoz zvířat z Ukrajiny. Psi, kočky i fretky v zájmovém chovu dovážené v rámci neobchodního přesunu z Ukrajiny do České republiky musí opět splňovat dovozní podmínky včetně požadavku sérologického vyšetření na vzteklinu. Vzhledem k tomu, že se situace s přílivem uprchlíků a jejich zvířat z Ukrajiny stabilizovala, je možné se vrátit ke standardnímu režimu dovozových pravidel.

Mimořádná veterinární opatření (MVO), která SVS nařídila loni v březnu a dubnu v reakci na vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, mimo jiné umožňovala za definovaných podmínek neobchodní přesun nejvýše 5 kusů psů, koček nebo fretek v zájmovém chovu z Ukrajiny na území České republiky, aniž by tato zvířata splňovala standardní dovozní požadavky stanovené legislativou EU.

Povinností majitelů takto dovezených zvířat bylo umístit zvířata do 10denní karantény a zajistit do 72 hodin ode dne vstupu na území České republiky klinické vyšetření soukromým veterinární lékařem. Ten měl dále povinnost zvíře v případě potřeby označit čipem a naočkovat proti vzteklině, vystavit doklad o provedeném vyšetření a očkovací průkaz anebo EU pas.

Udělení popsané výjimky ze standardních dovozních podmínek je členským státům umožněno pouze ve výjimečných situacích (ozbrojený konflikt, politické nepokoje, přírodní katastrofa). V důsledku mimořádné situace na Ukrajině výjimku loni na jaře promptně přijaly všechny členské státy Evropské unie, nicméně některé z nich již přistoupily k jejímu zrušení či omezení. Například Slovensko výjimku zrušilo dne 21. prosince 2022.

V průběhu platnosti výše zmíněných MVO (březen 2022 – leden 2023), přicestovalo do ČR se svými majiteli přes 2000 zvířat (psů, koček a fretek).

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
24.05. - 26.05.
Všechny akce