Krmení zvířat zejména v zimě – mýty a legendy
Krmme zviřátka. Udeřila zima a mřou hlady.
Nejlépe zbytky potravin u popelnic nebo kontejnerů. Toulavé kočky, potkani, a občas i divočáci si na kraj města přijdou…
Na Vánoce nejlíp nějaké cukroví.
Aby taky koloušci věděli, že jsou svátky. Bachorové acidózy a průjmy? - to jsou kecy těch, co tomu nerozumí. Vždyť je zima …
A ptáčci potřebují k létání energii.
Škára z uzeného nebo ze slaniny; ta jim chutná. Pověsí se na ni a jen zobou. Že je slaná? Však se na jaře dopijí. Až jim rozmrznou kaluže…
Už svatý František z Assisi sypal ptáčkům. Ale chceme-li zvířátkům opravdu prospět, nedávejme jim to, co jim může naopak uškodit. A ne tam, kde nepořádkem vyvoláváme situaci, kterou jsme nechtěli.
- Pro divoce žijící zvěř nejsou cukroví nebo chleba vůbec vhodné. Ve vlhkém prostředí brzo zplesniví, vyvolávají změny v trávení a průjmy. Nejlepší je domluvit se s místními myslivci, co v tuto dobu pro zvěř využijí a kam je možné krmivo donést. Většinou se jedná o takové „pochutiny“ jako mrkev nebo jablka.
- Koně, ovce, kozy a další zvířata v soukromých výbězích jsou co se krmení týče tabu. Nekrmte je ničím, pokud jim chcete přilepšit, domluvte se s majiteli, co jim můžete přinést. Na následky nedovoleného krmení každoročně uhyne spousta zvířat!
- Drobní ptáci v zimě potřebují energii. Směs do krmítka samozřejmě můžeme koupit i v obchoďáku, ale slunečnicová semínka, rozklepnuté ořechy a podobné sýkorky určitě ocení. Ale ne na zemi, nejlépe v krmítku, kam na ně nečekaně nemůžou kočky či jejich „větší příbuzní“.
MVDr. Karel Daniel