Pozor na léky v domácí lékárničce!
Jedním z častých problémů, které řeší veterinární lékaři zejména u psů a koček, je náhodné požití léků, které má doma majitel a užívá je sám nebo členové jeho rodiny. Zejména štěňata bývají velmi zvídavá a stává se poměrně často, že sežerou léky, které neopatrný majitel zapomněl uklidit. Setkáváme se i se situacemi, kdy majitel užívá léky, které se aplikují na kůži, a zvíře je tak s daným lékem v kontaktu ve smyslu kůže na kůži.
Co dělat v případě, když zjistíte, že Vaše zvíře sežralo léky, které užíváte? Vždy kontaktujte neprodleně Vašeho veterináře. Nepodávejte sami bez konzultace nic, ani se nesnažte bez předchozího schválení veterinářem vyvolávat zvracení, protože některé léky mohou při vyvolání zvracení poleptat jícen. Konzultovat můžete i s pracovníky Toxikologické linky (224 91 92 93, 224 91 54 02), která funguje non-stop. Počítejte s tím, že v řadě případů může být nutná hospitalizace Vašeho zvířete, i když na první pohled nevypadá stav vážně. U spousty léků mohou závažné potíže nastoupit i po několika hodinách, stabilizace stavu pacienta je pak podstatně náročnější a v řadě případů se už nemusí vůbec podařit. Včasné poskytnutí odborné pomoci může Vašemu zvířeti nejen zachránit život, ale nehoda se díky tomu může obejít bez dalších následků.
Pokud užíváte léky, které se aplikují na kůži, aplikujte je vždy do míst, která máte za každé situace zakrytá oděvem, ideálně pomocí rukavic, nebo si po aplikaci velmi důkladně umyjte ruce. Veškeré léky včetně volně prodejných mějte doma uschované nejlépe ve skříňce nebo na místě, kam se Vaše zvíře nedostane. Pamatujte, že domácí mazlíčci jsou v tomto směru stejní, jako batolata, takže vše nebezpečné musí být uklizeno z jejich dosahu.
Fotografie poskytly Veterinární klinika Litovel a Veterinární klinika MVDr. Martiny Načeradské.
MVDr.,Mgr. Kateřina Návojová Horáčková MANZCVS (Feline Medicine)