Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Santovi sobi získali veterinární povolení pro svůj každoroční let

19.12.2022

2022-12-19-VetInfo-Santa.png

Děti z celého světa obdržely v polovině prosince dobrou zprávu - úředníci ze Severního pólu potvrdili, že po zdravotní prohlídce veterinářem byli Santovi sobi schváleni pro svůj štědrovečerní let ! Dr. Lori Tellerová, prezidentka Americké veterinární lékařské asociace (AVMA), odletěla začátkem prosince na Severní pól, aby zajistila, že Santův devítičlenný tým bude mít potřebná očkování, vyplněné cestovní formuláře a bude dostatečně zdravý na to, aby zvládnul své každoroční putování po světě.

"Po úplném prozkoumání a přezkoumání všech lékařských záznamů s velkou radostí oznamuji, že Santovi sobi jsou zdraví, ve skvělé kondici a připraveni k letu na Štědrý den," řekla doktorka Tellerová. "Kromě toho mají zdravotní potvrzení a potřebné cestovní dokumenty a budou připraveni přijít k vám domů na Štědrý den - tedy pokud jste letos na ‚seznamu těch hodných‘!"

Každoroční příprava Santových sobů zahrnuje zdravotní prohlídku asi měsíc před štědrovečerním letem, aby se veterináři ujistili, že sobi jsou zdraví a nevykazují žádné známky onemocnění – jako je brucelóza, tuberkulóza nebo chronické chřadnutí – které by mohly ovlivnit jejich schopnost létat nebo přenést nemoci na jiná zvířata. Dr. Tellerovou doprovázel certifikovaný veterinární technik, který asistoval při vyšetření sobů.

"Musíme se ujistit, že sobi nejsou nositeli žádné nemoci, které by se pak mohly potenciálně rozšířit na zvířata v jiných částech světa," řekl Dr. Teller. "Zároveň se ujistit, že jsou zdraví, což také znamená, že je méně pravděpodobné, že sami chytí nějakou nemoc na tomto dlouhém globálním letu."

Kromě dárků pro děti z celého světa musí Santa s sebou nosit oficiální „Certifikát o vývozu zvířat na Severní pól“, který mu umožňuje volně překračovat hranice, a předložit jej při kontrole jako důkaz, že jeho sob nepředstavuje žádnou hrozbu pro zdraví zvířat nebo veřejnosti.

Dr. Tellerová podnikne na Štědrý den další cestu na severní pól, aby provedla poslední předletovou kontrolu a poté prohlédla soby po jejich návratu na Boží hod ráno.

Pro děti, které chtějí pomoci sobům na jejich cestě, doporučuje Dr. Tellerová nechat talířek sobích sušenek z grahamového pečiva, jejich oblíbenou svačinu, aby je Santa měl čím nakrmit mezi zastávkami. I když aktuálně není k dispozici pro komentáře kvůli svému nabitému pracovnímu programu, Santa již dříve vydal prohlášení, ve kterém říká: „Bez mých sobů by prostě nebyly Vánoce. Řádná veterinární péče zajišťuje, že rok co rok jsme s mým týmem schopni doručit dárky chlapcům a dívkám po celém světě. Dr. Tellerová je určitě i letos na  „seznamu těch hodných‘.“

Práce Dr. Tellerové je v souladu s úlohou, kterou veterináři sehrávají každý den při zajišťování zdraví zvířat, lidí a životního prostředí po celém světě. Veterináři zdaleka nejsou jen „psí a kočičí lékaři“, ale pracují se všemi druhy zvířat ve všech typech prostředí, aby učinili svět zdravějším místem pro všechny formy života. Zatímco pouze jeden veterinář může být oficiálním veterinárním lékařem Severního pólu, každý další veterinář může pomoci věci tím, že se dobrovolně stane součástí Santova nouzového veterinárního personálu na Štědrý den. Členové AVMA si mohou stáhnout odznak, aby dali svým klientům vědět, že jsou součástí týmu podpory Santa’s Emergency Landing and Veterinary Expert System (E.L.V.E.S.). Veterináři jsou zváni, aby pomohli šířit sváteční náladu tím, že vystaví svůj oficiální E.L.V.E.S. odznak na kanálech sociálních médií svých klinik a zajistí vzdělávání klientů o různých způsobech, kterými veterináři pomáhají udržovat všechna zvířata zdravá – dokonce i soby.

Překlad : L. Nejedlíková

Zdroj : Santa's reindeer cleared for flight after annual veterinary exam - The Times of Houma/Thibodaux (houmatimes.com)

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Oznámení Volební komise o odstoupení dvou kandidátů z voleb

Zveřejněno: 09.12.2022
Datum stažení: 31.05.2023

Kandidátní listiny pro volby do orgánů KVL ČR 2023

Zveřejněno: 10.11.2022
Datum stažení: 31.05.2023

Harmonogram voleb do orgánů KVL

Zveřejněno: 02.09.2022
Datum stažení: 28.05.2023
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...