Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Veterinář za frajera

22.04.2020

Faerské ostrovy jsou souostroví v severním Atlantiku, zhruba na polovině cesty z Britských ostrovů na Island. Jde o autonomní území Dánska s přibližně 61 tisíci obyvateli. Veterinární lékař Debes Christiansen vede na Faerských ostrovech veterinární laboratoř na diagnostiku infekční anémie lososů, kterou vyvolává RNA virus z čeledi Orthomyxoviridae. Jde o ekonomicky důležitou nákazu lososa obecného, která ohrožuje lososí farmy a v zemích rybolovu je intenzivně zkoumána. V roce 2001 proběhla ve vodách okolo souostroví epizoocie této virózy lososů. Losos je přitom pro tuto oblast klíčová ryba: 90 % exportu země jsou ryby a polovinu z nich tvoří právě losos.

Už v lednu letošního roku upozornil Dr. Christiansen vládu, že možná dojde v epidemii viru pocházejícího z Číny a že je potřeba se připravit. Ačkoli je jeho laboratoř zaměřená na diagnostiku nemocí ryb a dalších zvířat, neváhal a objednal si pro své přístroje součásti potřebné k diagnostice lidské virózy. „Přehodil tak výhybku“ laboratoře směrem k odhalování lidského koronaviru.

Sám k tomu říká: „Nebylo tak obtížné provést změnu zaměření laboratoře. Přístroje jsou stejné, jen si musíte nakoupit jiné ingredience. Zdá se, že Faerské ostrovy nejsou koronavirem významně zasaženy. Otestoval jsem dosud 10 % místních obyvatel a počty infikovaných jsou nízké.“

Dr. Christiansen může ve své laboratoři provést až 1000 testů denně. Faerské ostrovy zůstávají jednou ze tři zemí EU, kde na koronavirus nezemřel jediný člověk. Za úspěchem tohoto souostroví stojí dle místních politiků veterinární lékař Dr. Christiansen, vedoucí Národní referenční laboratoře pro onemocnění ryb a ostatních zvířat v hlavním městě Tórhavnu. Laboratoř doposud vyšetřila na koronavirus asi 10 % z 61 tisícové populace. Díky tomu byli schopni trasovat kontaktní osoby všech 184 nemocných lidí a dát je do karantény. Z nemocných se 131 plně uzdravilo.

Kristina Háfoss, opoziční poslankyně Parlamentu, chválí Dr. Christiansena za bleskurychlou akci, ale i vládu, že příležitosti testování využila a že zřídila v letištním hotelu karanténu. Sama k tomu dodává: „Kdybychom museli vzorky zasílat do Dánska, trvalo by to dny až týdny a nebylo by možné řešit epidemii tak operativně, jak se to podařilo nyní. Trasování všech kontaktů pozitivně testovaných osob je velmi důležité opatření a to by nebylo možné při zasílání vzorků až do Dánska.“

(Zdroj: Daniel Boffey. Veterinary scientist hailed for Faroe Islands' lack of Covid-19 deaths. The Guardian. Publikováno 8. dubna 2020).

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Jana Kouřilová

Zveřejněno: 27.07.2023
Datum stažení: 27.02.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
01.12. - 03.12.
31. Výroční konference ČAVLMZ 01.12. - 03.12.2023
09.12. - 10.12.
Ochorenia chrbtice - Neurochirurgia 09.12. 9:00 - 10.12.2023 17:00
Všechny akce