Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kočka v ordinaci - Birma

Zvěrokruh 2/2022 08.02.2022
  Časopis Zvěrokruh 2/2022
     ZAJÍMAVOSTI | Kočka v ordinaci
 

16_kocka

 

17_Mahelkova

Birma

Text: Květoslava Mahelková

Foto: Olena Panasiuk

 

Původ plemene není zcela jasný, ale zřejmě pochází z chrámových koček ze severní Barmy, proto se také nazývá posvátná birma. Do Evropy se dostaly kolem roku 1920. Ve FIFe bylo toto plemeno uznáno v roce 1949.

 

Birma (SBI) je klidné, přesto hravé, neagresivní, tolerantní, komunikativní, ne hlučné, spíše tiché společenské plemeno. Nemá ráda osamocení, toleruje i jiná zvířata v domácnosti. Pohybuje se ladně a pokud chce na sebe upozornit, nosí vztyčený ocas (i dospělé kočky). Je to dlouhověké plemeno, stáří 20 let není výjimkou. Chovatelsky je to velmi náročné plemeno, enormní důraz je kladen na správnou velikost a tvar bílých „rukaviček“ a „ponožek“.

Ze standardu FIFe: středně velké plemeno, kocouři výrazně větší než kočky, hlava se silnými kostmi, plné kulaté tváře, středně dlouhý lehce prohnutý nos, silná brada. Uši spíše malé, zaoblené, oči lehce oválné, hluboce modré. Srst středně dlouhá až dlouhá, hedvábná, málo podsady, akromelanické zbarvení. Akromelanické odznaky mohou být v 10 barvách, také v kombinaci s kouřovým/stříbrným nádechem nebo nespecifickou kresbou. Ocas středně dlouhý, vytváří chochol. Končetiny krátké a silné, typické jsou čistě bílé „rukavičky“ – bílé prsty po záprstí a bílé „ponožky“ – bílé prsty, bílá tvoří na patě obrácené

 

18_kocka

 

V sahající do 1/2 až 1/3 paty (tzv. ostruhy – šporny). Tato speciální morfologie je pro SBI unikátní.

Protože chov exteriérově perfektních koček je dosti obtížný, jsou v chovu používáni jen perfektní jedinci a nejsou zatíženi predispozicemi ke genetickým onemocněním. Mají tendenci k tloustnutí, povinné nejsou žádné genetické testy, přesto je vhodné vyšetření srdce (HCM). Prakticky se nevyskytují jako kočky bez průkazu původu v množírnách.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce