Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Krmíme zvířata antimikrobiky

Zvěrokruh 7/2021 21.07.2021
  Časopis Zvěrokruh 7/2021
     Pro praxi
 

16_Pokludov-Lucie

Pravda, nebo lež?

Text: Lucie Pokludová


 

Abychom mohli na tuto na první pohled jednoznačně provokativní otázku, se kterou se však ve veřejných médiích setkáváme, začít hledat odpověď, nahlédněme do informací, které jsou k dispozici a které mohou pomoci se v míře používání antibiotik orientovat od minulosti do současnosti a také zvážit, jaké informace a proč jsou potřebné do budoucnosti. Ať již zjistíme cokoliv, objektivní skutečností je, že každé použití antimikrobika vytváří určitý tlak na selekci rezistence a její šíření.

Jaká data vlastně máme k hledání odpovědi

Již dvě dekády jsou pro Českou republiku dostupná data v oblasti spotřeb antimikrobik (z nichž majoritní část tvoří látky s primárně antibakteriálním účinkem – tedy antibiotika) a ta indikují celkový rámec hmotnostních objemů léčivých látek spočítaných z celkových prodejů veterinárních léčivých přípravků (VLP) s antimikrobiky na území ČR. Pracuje se s předpokladem, že tyto VLP jsou následně použity u zvířat (hospodářských a zájmových chovů). Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv začal již v roce 2000 s prvním sběrem dat o prodejích všech VLP a postupně systém zdokonaloval a zpřesňoval a to jak s pomocí legislativní podpory (zákona o léčivech), tak díky rozvoji elektronické databáze a také díky pravidelným čtvrtletním hlášením distributorů a mícháren medikovaných krmiv. Subjekty, které hlásí prodeje, jsou blízko koncovým uživatelům a jsou podniknuta opatření, aby se hlášení nezdvojovala a také, aby byl minimální podíl chybných nebo nedostatečných hlášení, proto jsou hlásící subjekty také inspektovány ústavem. V České republice jsou k dispozici hlášení o spotřebě veterinárních léčivých přípravků (VLP) používaných u zvířat, ale sledujeme také množství humánních léčivých přípravků (HLP), které veterinární lékaři předepsali a k dispozici jsou dále údaje o humánních léčivých přípravcích, které byly veterinárním lékařům distribuovány (zdroj je Státní ústav pro kontrolu léčiv).

Co se stane s nahlášenými daty a jak to ti úředníci na ÚSKVBL vlastně dále analyzují

Při stabilně zavedeném a robustním systému celkový objem prodejů poskytuje dobrý přehled o trendu spotřeb v čase, a to zejména u hospodářských zvířat. Zde lze srovnat trend ve spotřebě množství léčivých látek s trendem ve vývoji populací hospodářských zvířat, u kterých jsou antimikrobika potenciálně použita. Získané údaje je také možno dále analyzovat tak, aby bylo možno následně spotřeby lépe interpretovat (komentované spotřeby dostupné na http://www.uskvbl.cz/cs/ informace/tiskove-centrum/tiskprohl). Například je známo, jaké množství konkrétní antimikrobní látky se prodalo a užilo v určité lékové formě a ta napoví použití. U intramamárních přípravků je zřejmé, že naprostá majorita je jich v českých chovech podána dojnicím skotu, nepatrné procento ovcím a kozám, či jiným species zvířat. U lékové formy tablet lze předpokládat její podání zvířatům v zájmovém chovu (zejména psi a kočkočky). U lékových forem pro topické použití (zejména otologika a oftalmologika) většinou použití také směřuje do malé praxe, zatímco u dermatologik je již potřeba podrobnějšího náhledu, protože například spreje s chlortetracyklinem jsou použity ve většině jejich celkového objemu u hospodářských zvířat. Léková forma medikovaného premixu (spotřebovaná finálně jako medikované krmivo) se v míře přibližně 98 % spotřebuje v chovech prasat, zbylá procenta směřují do chovu králíků, hus, bažantů a ryb. Léková forma perorálních prášků do vody se nejvíce spotřebovává opět u prasat a dále u kura domácího, v menší míře pak s podáním do vody, mléka či mléčné náhražky u mláďat savců – zejména selat a telat, prášky k zamíchání do krmiva pro více individualizované podání směřují ponejvíce opět do chovů prasat. Zřejmě nejsložitější je stratifikovat a udělat skutečně validní kvalifikovaný odhad u injekčních přípravků (zejména těch dříve registrovaných, s pestrou paletou cílových druhů). Zde mnohé napoví jak velikosti balení, tak sledování formou preskripčních sond u vybraných druhů zvířat.

Alarmující je však poměr VLP k individuálnímu podání vs hromadnému/ skupinovému podání: antimikrobika v injekčních VLP v ČR tvoří přibližně 17 % celkových spotřeb, zatímco VLP pro podání skupinám zvířat téměř 80 %, zbytek připadá na ostatní lékové formy. Je to do jisté míry logické s ohledem na použití ve velkochovech, nicméně, jak dokazují informace z jiných zemí EU, podání lze více individualizovat.

Co nám ukazují spotřeby lékových forem a jak přísná bude nová legislativa

Spotřeby lékových forem poskytují do jisté míry i vhled do preventivního používání antimikrobik. Pokud se podíváme na analýzu dat nejen z České republiky kolik použití medikovaných krmiv obsahujících antimikrobikum, nebo dokonce kombinaci antimikrobik, má charakter preventivního podání, dojdeme k nelichotivému zjištění, že jde o naprostou většinu. Pokud se podíváme na medikaci pitné vody, tak téměř 50 % je preventivní podání, asi 20 % je metafylaktické podání a přibližně 30 % je podání léčebné. Zde přichází moment k zamyšlení. Nedalo by se opravdu něco udělat pro to, abychom snížili potřebu preventivně podat antimikrobikum, obzvláště skupinám, či dokonce celým halám či stájím zvířat? Nejen k tomuto zamyšlení, ale přímo k akci povedou zákazy a restrikce spojené s novými právními předpisy EU. A to jak v nařízení o medikovaných krmivech (EC) 2019/4 (zde např. úplný zákaz preventivního podání antimikrobik ve formě medikovaného krmiva). A dále nařízení o veterinárních léčivých přípravcích (EC) 2019/6 (čl. 107 omezení prevence a metafylaxe, vyšší individualizace léčby). V této nové právní normě je výslovně rovněž vymezeno (čl. 107), že antimikrobní léčivé přípravky se nepodávají rutinně a ani nejsou používány ke kompenzaci špatné hygieny, nepřiměřených podmínek chovu nebo nedostatečné péče, či špatného řízení hospodářství: Ruku na srdce, není právě tento problém, problémem farmy, kde působíte?

Jak je na tom ČR na pomyslném žebříčku spotřeb veterinárních antimikrobik mezi státy EU/EEA?

Ačkoliv za desetiletí 2008–2018 došlo k výraznému poklesu spotřeb antimikrobik, ve smyslu celkového množství veterinárních antimikrobik zohledňujícího populaci v ČR chovaných hospodářských zvířat (snížení ze 114 mg/PCU na 57 mg/PCU), což lze považovat za výrazný úspěch, zůstává otázkou, kam a jak chceme směřovat. Při určitém „zjednodušeném srovnání“ s dalšími státy zapojenými do sledování, byla v roce 2018 Česká republika se svými spotřebami přesně na hodnotě mediánu, což je patrné z grafu 1. Trochu se smutkem v hlase je potřeba říci, že ČR zde promarnila šanci „prodat“ své výsledky a postavení v tomto pomyslném žebříčku zejména ve vztahu ke konkurenci s vyššími spotřebami. Navíc za rok 2020 ve srovnání s rokem 2018 spotřeby stouply. Do blízké budoucnosti je potřeba si položit několik otázek: Pokud zvolí ČR taktiku udržet se na mediánu, stačí to? Odpověď je jednoznačná. Nebude to stačit, neboť řada států, které prozatím jsou se spotřebami výše než ČR, s lety snižují ještě razantnějším tempem než ČR. Další otázka je, chceme snížit zátěž antimikrobiky a to nejen na selekci rezistence, ale i do životního prostředí? Chceme produkovat potraviny s vyšším standardem kvality? Na tyto otázky snad nelze odpovědět NE.

17_graf

Graf č. 1.

A ono to není jen o celkové spotřebě?

Ačkoliv ČR měla doposud relativně příznivé postavení v celkových spotřebách, skutečně nepříznivý až alarmující je vývoj v oblasti indikátorů kvality používání antimikrobik. Tedy to, jak se chováme k antibiotikům s indikačním omezením a zde především k: fluorochinolonům (enrofloxacinu a marbofloxacinu) a cefalosporinům 3. a 4. generace (zejména ceftiofuru, ale i cefchinomu či cefoperazonu, či v malých praxích k cefovecinu). Všechna tato antimikrobika jsou v režimu indikačního omezení, protože patří mezi tzv. CIAs = antimikrobika s kritickým významem pro léčbu závažných, mnohdy život ohrožujících infekcí člověka a s každým jejich podáním zvyšujeme míru selekčního tlaku na rozvoj a šíření rezistence a to rezistence velmi závažného typu, postihující i další CIAs. Nezastavíme-li narůstající spotřeby těchto látek, budou narůstat i rezistence, což je v některých trendech nárůstu rezistence u vybraných patogenů zvířat patrné již nyní.

Už jste mne dost vystrašili, co mám tedy dělat, abych spotřebu snížil

Abychom spotřebu dokázali snížit, musíme získat data ukazující, kde a v jakém rozsahu antibiotika v konkrétních chovech používáme. Jeden kolega z praxe mi nedávno zopakoval heslo „Co neumím změřit, to nemohu řídit“. Což vyvolává otázku, jak pečlivě jsou zaznamenávána do deníku záznamů o použitých léčivech, ať již v listinné či elektronické formě, každá jednotlivá podání VLP, včetně indikace. Ne pro kontrolu úředním šimlem, ale pro osobní potřebu data přehlédnout a zvážit, zda platí „dojem“: „Já zase tak moc antibiotika nepoužívám“ a „Jsou to jen nezbytné indikace“. A zda lze něco změnit, aby se těmto indikacím předešlo. Mezi další důležité otázky patří: Posílám vůbec vzorky na testování citlivosti? Zhoršuje se s časem situace v citlivosti? Stoupá počet selhání léčby? Přestože je jasné, že se zahájením léčby mnohdy nelze čekat na výsledek vyšetření citlivosti, nelze ani plně spoléhat pouze na údaje z odborné literatury či např. národního monitoringu cílových patogenů. Když nebude každý v určité racionální míře testovat, lokální data nebudou k dispozici – a data z jiného kontinentu nám příliš nepomohou. Je také potřebné si přiznat, že pouze výše uvedené nebude stačit ke snížení potřeby a ve finále spotřeby antimikrobik. Nebude stačit jen osobní rozvaha – je velmi potřebná důvěra, spolupráce a diskuse, je potřeba odborná autorita a to pro důkladné vysvětlení a přesvědčení chovatele, že budou zřejmě potřebné změny. Některé z nich méně bolestné, jiné více – zejména po stránce ekonomicko-organizační. I když to zní jako klišé, snížit spotřebu antibiotik lze pouze komplexem opatření vedoucím ke zlepšení zdraví a pohody zvířat.

Slyšeli jsme, že budeme muset povinně sledovat používání antibiotik na farmách

Již brzy nastane chvíle (od roku 2023), kdy budou veterinární lékaři muset začít hlásit konkrétní použití u hlavních druhů hospodářských zvířat – prasat, skotu a drůbeže. Budou následovat hlášení u dalších potraviny produkujících druhů (2026), v poslední fázi od roku 2029 i hlášení z malých praxí – použití antimikrobik u psů a koček. Nedívejme se na tuto „byrokratizaci“ jen negativně. Zkusme najít příznivější optiku pohledu a podívat se „skutečnosti do očí“, zda právě ta mnou ošetřovaná farma nebude překračovat republikový medián spotřeby antibiotik, či dokonce medián evropský. Zamysleme se, jak „prodat“ (doslovně i přeneseně) to, pokud budou mnou ošetřená zvířata zdravá a spotřeba antibiotik se bude blížit absolutnímu minimu. I zákazníci, zvláště pokud jim to bude neustále vhodným způsobem připomínáno, snad časem tuto „přidanou hodnotu“ ocení. Ne to není utopie – v několika státech toto již funguje. V malé praxi lze očekávat také postupně trend obdobný například tomu v humánní pediatrii – čím méně antibiotik, tím lépe, vidíme to zejména ve skandinávských státech s vyspělou antibiotickou politikou.

18_graf

Graf č. 2.

A jak to tedy nakonec je s tím veterinárním nadužíváním?

K odhadu, zda veterinární oblast používá více antibiotik, než oblast humánní, byla provedena analýza na úrovni EU v již vydané zprávě JIACRA II (2017), kde byl u dat z roku 2014 doložen medián spotřeb antibiotik výrazně nižší ve veterinární oblasti, než v humánní (VET: 67 a HUM: 118 mg/kg při zohlednění biomasy/populace), přičemž 18 států (ČR mezi nimi) z 28 mělo nižší spotřeby antibiotik u zvířat. V současnosti připravovaná zpráva JIACRA III uvádí pro data za rok 2017, že 20 z 29 států mělo nižší spotřeby u zvířat než v humánní medicíně, přičemž dva státy měly spotřeby obdobné a sedm mělo vyšší spotřeby ve veterinární oblasti. Za tuto pozitivní zprávu je potřeba veterinárním lékařům a chovatelům poděkovat. Nicméně stále platí, že každé podání antimikrobika selektuje nebo koselektuje rezistenci.

Na konci této úvahy proložené daty, která máme k dispozici, mi dovolte se zastavit a navrhnout, aby si každý sám za sebe zkusil odpovědět.

Je odpovědné používání antimikrobik pro mého klienta důležité? Ovlivní to do budoucna jeho konkurenceschopnost a tedy i rozvoj mé praxe? Je to důležité pro mě?

Bude to mít dopad na moji profesní reputaci?

Jak předepisuji a používám antimikrobika já? Moc či málo? A vím to vůbec?

Liší se to, co dělám, od toho, jak bych to chtěl či měl dělat?

Umím s chovatelem o této problematice správně komunikovat a dokážeme najít společné řešení?

Jak mám argumentovat a co se mám naučit, abych mohl chovateli nabídnout (nejen medicínskou) odbornost navíc, která jej dokáže přesvědčit o potřebě změny?

Viděl jsem již ve své praxi signál, že antimikrobika přestávají fungovat, a co bude, až se to stane pravidlem?

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Omluva Představenstva KVL ČR jednatelům společnosti Veterinární ples, s.r.o.

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Falešné razítko – MVDr. Markéta Krejčí

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Praha – město, 17.9.2024

Zveřejněno: 05.09.2024
Datum stažení: 18.09.2024

Falešné razítko – MVDr. Marek Vaněk

Zveřejněno: 15.08.2024
Datum stažení: 15.02.2025

Výzva k podávání nabídek - převod obchodního podílu ve společnosti Veterinární ples, s.r.o. 

Zveřejněno: 25.07.2024
Datum stažení: 31.10.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...