Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

… letem veterinárním světem

Zvěrokruh 8/2020 22.08.2020

13_letem

První prezidentka černé pleti má ve veterinárním oboru zdůraznit diverzitu

Mandisa Greeneová se má stát 10. července první prezidentkou RCVS (černé pleti britské veterinární komory). Chce pracovat především pro mladé lidi všech rasových skupin.

Veterinární profese je známá tím, že jde o jeden z nejméně etnicky rozmanitých oborů. Dr. Greeneová se těší na změnu této situace.

Sama k tomu dodává: "Předně bych chtěla říci, že jsem velmi vděčná a poctěna všemi, kteří mně svou volbou umožnili se do této pozice dostat. Musím přiznat, že se u mě mísí nadšení s obavami. První žena v pozici prezidentky RCVS se asi musela cítit stejně jako já nyní - vnímám tu poctu a zároveň si uvědomuji, že jde o změnu od dosavadních zvyků. Ráda bych zažívala stejné pocity jako v mém rodném Trinidadu: jako dítě jsem byla obklopena černými veterináři i humánními lékaři. Vyrostla jsem v multietnické společnosti, takže jsem již tuto situaci zažila a vlastně nevidím ve svém životě žádné bariéry, které by mi tento multietnický přístup mohly narušit. Ani jako veterinářka jsem nezažila nějaké bariéry a viděla jsem spoustu lidí, kteří byli černé pleti a dokázali se prosadit.

 

Dr. Greeneová si klade za cíl prosazovat roli všeobecných praktiků ve veterinární medicíně.
K tomuto tématu říká: "Chceme podpořit nové absolventy veterinárních fakult, aby zvažovali kariéru prvoliniového praktika. Máme také záměr studentům zdůrazňovat, že veterinární profese skýtá plejádu možností, jak se v profesním životě uplatnit.

Dále Dr. Greeneová vysvětluje: "Je důležité si pěstovat místní veterináře a snažit, je vhodně uplatňovat. V minulosti jsme přespříliš spoléhali na veterináře z různých zemí EU. Každý by zde měl mít možnost nějak existovat a žít. Čeká nás hodně práce a já se na ni těším. Je to pro mě skutečně velká pocta."

 

 

38_letem

(Zdroj: James Westgate. Black president to be role model for vet diversity. Vettimes. Publikováno 8. července 2020)

RCVS v první pětce pracovišť vstřícných k ženám

RCVS (britská veterinární komora) se umístila v první pětce organizací střední velikosti ve Spojeném království, které jsou vstřícné k pracovnímu uplatnění žen. RCVS se tak umístila mezi zaměstnavateli s rozmezím 51 až 250 zaměstnanci.

V průzkumu se hodnotilo podle několika kritérií, především pak podle finančního i jiných ohodnocení, férovosti, profesního rozvoje, zastoupení žen ve vedoucích pozicích, ale také podmínek pro rozvázání pracovního poměru a flexibilní pracovní doby v souvislosti s mateřskými povinnostmi.

RCVS se zvláště blýskla nabídkou flexibilní pracovní doby a možnosti práce z domova, stejně jako pravidelnými audity odměňování, ohodnocování a zaměstnaneckými benefity.
K výsledkům dosaženým RCVS řekla její výkonná ředitelka Lizzie Lockett, následující:

"Jsem velmi ráda, že se RCVS umístila v první pětce zaměstnavatelů žen, protože to odráží naše mnohaleté úsilí udělat z RCVS férového a flexibilního zaměstnavatele, u kterého může uznání a ohodnocení dosáhnout každá žena, která si jej zaslouží. Tím, že většina našeho vedení jsou ženy, jsme demonstrovali výbornou nabídku pracovních příležitostí pro křehké pohlaví a zároveň vyslali signál, že RCVS je to správné místo pro dostatečnou diverzitu a inkluzi.

(Zdroj: RCVS in top five places for women workers. Vet times. Publikováno 8. července 2020)

RCVS aktualizuje kompetence prvního dne

RCVS (britská veterinární komora) právě publikovala nový seznam kompetencí prvního dne - soubor dovedností a znalostí, které by měl mít každý absolvent veterinární fakulty před vstupem do veterinární praxe.

Nový model byl vyvinut na základě zpětné vazby získané z výsledků testů čerstvých absolventů. Tyto testy monitorovaly, jak jsou absolventi připraveni na život ve veterinární praxi, a nový seznam kompetencí by měl situaci v prvních letech praktické činnosti zlepšit.

Projekt se zaměřil na čtyři klíčové oblasti: osobní přístup, profesní zanícení, komunikační dovednosti a veterinární odborné kompetence. V první oblasti se řeší znalosti a pochopení etického kodexu, ve druhé obchodní a ekonomické znalosti, ve třetí schopnost spolupracovat v týmu a udržovat fungující kolegiální vztahy, ve čtvrté pak klinické znalosti a praktické odborné dovednosti.

Absolvent zvládnutím kompetencí prvního dne demonstruje připravenost k samostatné odborné činnosti. Člen představenstva Stephen May, který je členem pracovní skupiny podílející se na zpracovávání zmíněných standardů, k problematice říká: "Tvorba nových kompetencí prvního dne byla klíčovou rolí naší pracovní skupiny. Nyní tuto důležitou práci odevzdáváme. Původní zaměření se týkalo pouze odborných kompetencí, nyní k nim přistupují i dovednosti "netechnického" rázu, jako je efektivní komunikace, vztahové aspekty, obchodní znalosti a etické záležitosti."

(Zdroj: Paul Imrie. RCVS updates day one competences. Vet Times. Publikováno: 2. července 2020)

Přeložil a zkrátil: Martin Grym

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Jana Kouřilová

Zveřejněno: 27.07.2023
Datum stažení: 27.02.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
01.12. - 03.12.
31. Výroční konference ČAVLMZ 01.12. - 03.12.2023
09.12. - 10.12.
Ochorenia chrbtice - Neurochirurgia 09.12. 9:00 - 10.12.2023 17:00
Všechny akce