Časopis Zvěrokruh 3/2022 | ZAJÍMAVOSTI |
| Lapinporokoira Text: Sabina Kučerová Foto: Ivana Růžičková | |
Lapinporokoira neboli laponský ovčák je špicovité plemeno původem z finského Laponska. Dlouhá staletí bylo využíváno, a i v dnešní době je stále využívané laponskými kočovníky Sámy k hlídání a pasení sobích stád. V průběhu staletí lapinporokoira několikrát čelila vyhynutí a v současnosti se stále jedná o méně známé plemeno, které je rozšířené především ve skandinávských zemích.
Lapinporokoira je velmi energický a pracovitý pes, který ke svému blahobytu potřebuje jak spoustu fyzické, tak i psychické zátěže. Velice ráda se učí novým věcem a práci si po boku svého pána užívá, proto se hodí na různé psí aktivity a sporty (např. zejména tažné sporty, pasení apod.). Jedná se však o psa, který má svoji hlavu, a proto, když jej daná aktivita nebaví, dělat ji nebude. K rodině je to velmi loajální, srdečný a přátelský pes, naopak k cizincům je spíše nedůvěřivý a odtažitý. Lapinporokoira ráda štěká, a to jak během práce či hry, nebo naopak když se nudí. Jedná se o skvělého hlídače, díky kterému budete mít přehled takřka o čemkoliv. Lapinporokoira je středně velký pes obdélníkového rámce. Je svalnatá, ale nikoliv těžká. Ideální kohoutková výška psů činí 51 cm, u fen 46 cm s tolerancí ±3 cm u obou pohlaví. Na hlavě se zužující se tlamou má posazené dlouhé a vztyčené uši. Srst je rovná s drsnější strukturou a má bohatou podsadu. Zbarvení srsti je v různých odstínech černé, šedé či tmavě hnědé. Může být doplněno o světle šedé či hnědé pálení. Středně dlouhý ocas je nízko nasazený a pokrytý hustou srstí. U plemene se vyskytuje patrný pohlavní dimorfismus. Lapinporokoira je schopná vydržet extrémní mráz a ve Skandinávii je povoleno ji držet venku do teploty –50 °C.
Plemeno může být náchylné na dysplazii kyčelního a loketního kloubu a progresivní retinální atrofii, jedinci do chovu jsou na tyto vady povinně vyšetřováni. U plemene se také vyskytuje multifokální retinopatie a Pompeho choroba (GSD II. Typu). Lapinporokoira je uznána FCI v 5. skupině.
Do Česka byl první jedinec plemene importován v roce 2015. Roku 2021 se u nás narodil první vrh.
Zajímavostí je, že ve Finsku, domovině plemene, je otevřený registr pro pracovní psy tzv. nejistého původu. Jedná se o psy Sámů, kteří splňují standard a mohou být využiti v chovu lapinporokoiry pro zlepšení genofondu. |