Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Málopočetná plemena psů a koček – MINIATURNÍ AMERICKÝ OVČÁK

Zvěrokruh 1/2021 23.01.2021
  Časopis Zvěrokruh 1/2021
     Z činnosti komory
 

SABINA KUČEROVÁ – TEXT

HANA BLATOŇOVÁ – FOTO

 

06_plemena

 

Toto plemeno, které se hojně označuje zkratkou MAS, vzniklo ve Spojených státech ke konci 60. let 20 století křížením malých australských ovčáků. Chovatelé chtěli získat inteligentního a aktivního psa praktické příruční velikosti. MAS se využíval, a i dnes využívá k pasení ovcí či koz, ale převážně se nyní objevuje jako aktivní společník ve sportovně založených rodinách. Vzhledem k jeho učenlivosti a obratnosti se hodí na různé psí sporty, např. agility, coursing nebo frisbee. Tento akční pes potřebuje denně zaměstnat alespoň v podobně vydatné procházky. Rozhodně se tedy nehodí pro lenochy. Vzhledově se jedná o menšího psa. Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 35,5 až 46 cm, u fen mezi 33 až 43,5 cm. Srst je na těle delší a má bohatou podsadu. Zbarvení srsti může být černé, červené, blue merle a red merle. Všechny tyto barvy mohou být zkombinovány s pálením nebo bílou, ta však nikdy nesmí převažovat.

MAS může mít dlouhý nebo přirozeně krátký ocas. V zemi původu se dlouhý ocas tradičně kupíruje. Toto plemeno může být náchylné na řadu onemocnění stejně jako australský ovčák, ze kterého toto plemeno vzniklo. Mezi častý výskyt nemocí pohybového aparátu patří DKK, DLK, PL a SP. U očí je často monitorován výskyt HSF4, CEA, CMR1 a PRA- -PRCD.

 

K dalším onemocněním, které zatěžují toto plemeno, patří MDR1, BAER, DM, PDA, epilepsie a onemocnění štítné žlázy. První vrh MAS v Česku byl odchován teprve v roce 2018, nicméně popularita plemene velmi rychle narůstá a momentálně se zde nachází kolem 50 až 60 jedinců. V současnosti se jedná o neuznané plemeno FCI.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce