Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Matka Vlast volá

Zvěrokruh 4/2022 08.04.2022
  Časopis Zvěrokruh 4/2022
     ZAJÍMAVOSTI - Historie

27_tank

 

28_Nejedlikova

 

Ocelový symbol Kyjeva na pravém břehu Dněpru

Text: Lucie Nejedlíková (s využitím internetu)

Foto: Lucie Nejedlíková, Petr Paulů


 

Ve stínu současných dění na Ukrajině nemohou v rámci okénka do historie myšlenky zamířit nikam jinam, než k nejznámějšímu kyjevskému symbolu boje za svobodu – monumentální soše „Matka Vlast“ (Родина Мать), která se už od sovětské éry vypíná na vysokém pahorku nad řekou Dněpr.

 

29_uk

 

Jde o jednu z nejvyšších soch na světě. Je dokonce o 10 metrů vyšší než její slavnější „sestřička“ socha Svobody v americkém New Yorku. Socha i s podstavcem měří 102 metrů, z toho samotná socha zabírá 62 metrů. Je vyrobena z nerezové oceli ukované v Záporoží a váží 56 tun. Stavět se začala v roce 1979 a dokončena byla v roce 1981. Kovový skelet sochy se kompletoval přímo v jedné z kyjevských továren. Skelet sochy je ukotven v hloubce necelých 18 metrů a drží ho betonový základ.

Původně měla na tomto místě stát dvojice 200 metrů vysokých soch V. I. Lenina a J. Stalina, nicméně nakonec bylo rozhodnuto, že se zde vybuduje socha inspirovaná slavným památníkem „Matka Vlast volá“ v ruském Staliningradu (Volgogradu). Autor obou pomníků je tentýž – Jevgenij Bučetič. Dílo však dokončit nestihl, po jeho smrti projekt převzal ukrajinský sochař Vasilij Borodaj.

Socha drží v jedné ruce 16metrový meč o váze 9 tun, v druhé štít s erbem SSSR o váze 13 tun. Ačkoli po rozpadu SSSR probíhalo mnoho snah odstranit symboliku, nakonec na erbu zůstala, protože obyvatelé Kyjeva si umělý zásah do milované sochy nepřáli.

 

Zatímco na vrcholu sochy se nachází vyhlídková plošina s výhledem na Kyjev, na úpatí pomníku stojí Národní muzeum historie 2. světové války. Na seznamu válečných hrdinů v hlavním sále je zmíněn i náš generál Svoboda. V roce 1981, v Den vítězství (9. 5.), muzeum slavnostně otevřel generální sekretář hlavního sovětu komunistické strany Sovětského svazu Leonid Iljič Brežněv. Na začátku neměla ženská socha žádné oficiální jméno. Kyjevané si ji tedy sami pojmenovali jako Viktorii Petrovnu – po jménu Brežněvovy ženy Viktorie Petrovny a zároveň podle slova „vítězství“ (z latiny). Vžitý název „Matka Vlast“ však zůstal běžně používaný dodnes.

Původní technické údaje udávají, že socha by měla vydržet i zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály… Věřme tedy, že odolá i otřesům válečným a jakožto oprášený symbol vítězství nabyde po letech „spánku“ pro Kyjev a Ukrajinu svého nového významu…

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce