Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Mukokéla žlučového měchýře

Zvěrokruh 6/2021 12.06.2021
  Časopis Zvěrokruh 6/2021
     Pro praxi | Genetika
 

24_Vanova

Potenciálně život ohrožující onemocnění, postihující hlavně starší malé až středně velké psy

Text: Ivana Váňová


 

Mukokéla žlučového měchýře, t. j. zvětšení žlučového měchýře v důsledku kumulace hlenu a husté, viskózní žluče. Nejedná se primárně o genetické onemocnění – příčina vzniku není zcela objasněna a mezi rizikovými faktory najdeme hyperlipidemii, endokrinopatie nebo poruchy motility. Dalším rizikovým faktorem rozvoje se však zdá být mutace v genu ABCB4, kterou jsme schopni u některých plemen detekovat a které se primárně článek věnuje.

ABCB4 funguje výhradně jako translokátor fosfolipidů. Je umístěn na kanalikulární membráně hepatocytů, kde translokuje fosfatidylcholin z hepatocytu do lumen kanálu. Fosfatidylcholin, stejně jako jiné fosfolipidy, je důležitý pro ochranu epitelu žlučových cest proti toxickému působení žlučových solí. Porucha genu ABCB4 je u lidí spojena s řadou hepatobiliárních onemocnění, mukokéla žlučového měchýře však mezi ně nepatří. Ta je u lidí (na rozdíl od psů) nejčastěji v důsledku extrahepatální obstrukce žlučovodu. Jelikož je sekrece mucinu typickou fyziologickou odpovědí na poškození epitelií žlučových cest, předpokládá se, že mukokéla může vznikat právě v důsledku chronické iritace z absence protektivního vlivu fosfolipidů.

Doposud existují dvě studie věnující se genetickému pozadí mukokély. Za modelové plemeno byla vybrána šeltie, jelikož se jedná o plemeno s predispozicí k onemocnění. V první studii byla u postižených jedinců odhalena inzerční mutace v genu ABCB4 a autoři se domnívají, že se onemocnění dědí autozomálně dominantně s neúplnou penetrací. To znamená, že pro rozvoj onemocnění je postačující mutace na jedné alele a současně, že je míra rozvoje onemocnění individuální. Druhá studie tyto výsledky nepotvrdila, jelikož popsanou mutaci odhalila i u psů klinicky zdravých. Protože se mukokéla rozvíjí až v pozdním věku, nelze vyloučit, že u prozatím zdravých zvířat nedošlo k rozvoji onemocnění.

Věk rozvoje mukokély u psů s mutací ABCB4 byl průměrně 9 let (od 5 do 12 let). Klinické příznaky mukokély jsou nespecifické – anorexie, zvracení, průjem, apatie, méně často polyurie/ /polydipsie. Čtvrtina až třetina psů je asymptomních. Laboratorní vyšetření odhalí zánětlivý leukogram a elevaci cholestatických parametrů (zejména ALP, GGT a bilirubinu). Diagnózu je možné potvrdit USG vyšetřením.

Genetickým testem je možné odhalit mutaci v genu ABCB4. Přítomnost této mutace je potřeba brát pouze jako jeden z rizikových faktorů, a jedná-li se o preventivní vyšetření, zvíře následně pravidelně monitorovat. Absence mutace v genu ABCB4 vznik mukokély nevylučuje.

25_mukocele

Obrázek: Dva USG nálezy (vzhled „kiwi”) mukokél žlučového měchýře psa.

Zdroj (upraveno): Jaffey JA, Matheson J, Shumway K, Pacholec C, Ullal T, Van den Bossche L, et al. (2020) Serum 25-hydroxyvitamin D concentrations in dogs with gallbladder mucocele. PLoS ONE 15(12): e0244102.

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0244102.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Omluva Představenstva KVL ČR jednatelům společnosti Veterinární ples, s.r.o.

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Falešné razítko – MVDr. Markéta Krejčí

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Praha – město, 17.9.2024

Zveřejněno: 05.09.2024
Datum stažení: 18.09.2024

Falešné razítko – MVDr. Marek Vaněk

Zveřejněno: 15.08.2024
Datum stažení: 15.02.2025

Výzva k podávání nabídek - převod obchodního podílu ve společnosti Veterinární ples, s.r.o. 

Zveřejněno: 25.07.2024
Datum stažení: 31.10.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...