Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Obraz na titulce – Carl Spitzweg; Lovec motýlů

Zvěrokruh 7/2020 23.07.2020
Lovec motýlů

 

 

18_obraz

 

Kdo viděl některý zfilmovaný román od Karla Maye, ve kterém se vyskytuje postava komického podivína věnujícího se uprostřed potyček bělochů s indiány své přírodovědě, mohl by si myslet, že na titulce našeho Zvěrokruhu nemáme výřez z obrazu, jak bývá zvykem, ale okénko z filmu.

Autorem obrazu Lovec motýlů je původní profesí "apotékář", což není nikdo jiný než mnichovský malíř devatenáctého století, se kterým jsme se již setkali, Carl Spitzweg.

Autor obrazu se narodil do dobře situované obchodnické rodiny a měl se stat apotékářem, čili lékárníkem. Farmacii sice vystudoval, ale nakonec se věnoval své zálibě, kterou pěstoval už od raného dětství. Jako dítě se učil kreslit a malovat květiny a docházel do mnichovské Pinakothéky, kde kopíroval holandské mistry.

 

Po skončení studia se ve svých dvacetipěti letech rozhoduje pro malířství a o dva roky později, v roce 1833, je přijat mezi mnichovské umělce, aby se záhy na to stal komerčně úspěšným malířem.

Jak bývalo zvykem, podnikl řadu studijních cest a mimo Francii, Itálii a Anglii zavítal i do naší ck monarchie. V roce 1849 navštívil Prahu a seznámil se s řadou pražských umělců - Josefem Mánesem, Josefem Navrátilem a Augustem Piepenhagenem.

Vědomosti, kterých nabyl studiem farmacie dokázal velice dobře zúročit a právě znalosti chemie mu pomohly při výrobě vlastních barev, které mají na svou dobu neobvyklou trvanlivost, a jeho svítivou modř nenajdeme u žádného jiného malíře.

Během svého mládí hodně kreslil a také během práce v lékárně kreslil hlavy zdravých i nemocných všech věkových kategorií. Městečko Straubing, ve kterém působil, je dnes pohlceno Mnichovem, ale v devatenáctém století to byla maloměstská idyla plná malých, úzkých uliček, malebných zákoutí se zahrádkami, studnami a věžičkami. Přechod od mnichovského biedermaieru k pozdnímu romantismu je to, co na jeho malých formátech nacházíme a co nám toto období přibližuje. Jedince ve svém bezprostředním okolí s jeho slabostmi, libůstkami, náladami, radostmi, ale taky smůlou, která k životu jednoduše patří. Laskavý, chápající ale současně i trochu zlomyslný, karikaturně laděný humor najdeme u tohoto malíře poměrně často.

Carl Spitzweg zemřel 23. září 1885 ve věku 77 let na mrtvici. Byl nalezen ve svém mnichovském bytě ve svém oblíbeném křesle. V Mnichově je také pochován.

Chceme-li některé z jeho pláten vidět na vlastní oči, nemusíme do Vídně, Mnichova, Stuttgartu, Lipska nebo Berlína. Pokochat se můžeme v Národní galerii nebo i při výletu do Krkonoš se stačí zastavit v Liberci.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce