Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Obraz na titulce – Franc Marc; Bílý býk

Zvěrokruh 4/2020 23.04.2020

Franc Marc:

Bílý býk

 

15_obraz

 

Kdo z nás by neznal bonmot: Koho Bozi milují, umírá mlád. Jiří Wolker, Artur Rimbaud, Charlie Parker a mnoho dalších. Do této skupiny patří i malíř, se kterým se na titulce našeho Zvěrokruhu nesetkáváme poprvé, Franz Marc.

Těžko si představit větší ironii osudu. Povolán na frontu v první světové válce se Franz Marc během své krátké vojenské služby v roce 1916 dozvídá, že se ocitl na listině významných umělců Německa a je tím pádem od válečné služby osvobozen.

 

Den před svým odjezdem domů, 4. března 1916 jde na obhlídku terénu nedaleko Verdunu a při výbuchu granátu je smrtelně zasažen dvěma střepinami. Zranění podlehl a druhý den byl pohřben v zahradě zámku Gussainville.

Jeho ostatky jsou o rok později převezeny do jeho bydliště Kochel am See a tam také pohřbeny. Ve věku třiceti šesti let tak umírá významný umělec nastupující moderny, člen skupiny Modrý jezdec, kterou s Vasilem Kandinským, ruským emigrantem a neodmyslitelnou postavou moderního umění, společně zakládali.

Franz Marc pocházel z akademické rodiny, jeho otec přednášel na mnichovské akademii výtvarných umění. Sám se malířem ani stát nechtěl, koketoval spíše se studiem teologie a později se studiem fi lologie. Ale jelikož geny někdy popřít nelze, a tak se jako dvacetiletý rozhodne jít ve šlépějích otce a zapisuje se na akademi výtvarných umění v Mnichově. Tu ale po třech letech opouští a ocitá se, jak my dnes říkáme, na volné noze. Účastní se různých soutěží, ilustruje knihy. Následující desetiletí jeho tvorby je plné experimentů a hledání vlastního výrazu, souboje s barevnými teoriemi, se světlem na plátně. Jako pro řadu dalších umělců té doby má pro něj seznámení se s Vasilem Kandinským zásadní význam. Jsou si oba, ve vnímání a interpretaci viděného světa, velmi blízcí, což záhy vede k založení umělecké skupiny, která měla poznamenat celou generaci a stát se jedním ze základních kamenů moderního umění. Skupiny, kterou známe pod názvem Modrý jezdec.

Světoznámé obrazy Modrý kůň I a Modrý kůň II pocházejí z roku 1911 a jsou mezníkem v jeho tvorbě. Od té doby se věnuje převážně malbě zvířecích motivů, které jsou nositelem jeho fi lozofi ckých a náboženských myšlenek.

Pokud navštívíte Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem, Hamburk, Berlín, Stuttgart či Saarbrücken, můžete v místních muzeích či galeriích uvidět některý jeho obraz na vlastní oči. Ocitnete-li se náhodou za mořem a půjdete okolo Guggenheimova muzea, na jeho obraz tam také narazíte.

A pokud jste měli za velkou louží bohatou tetičku a dědili po ní, nebo jste vyhráli v loterii, mohli byste si nějakého Franz Marca pro potěšení i koupit. Občas je nějaký i na prodej a u Southeby`s v Londýně byl jeho obraz naposledy vydražen za 14,5 milionu eur. Třeba by vám ještě zbylo na skromný domek na předměstí s jedním pokojem pro nádherného Franz Marca, který i po stu letech vyzařuje nejen krásu života, ale i respekt a obdiv k němu.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Komora veterinárních lékařů přijme na sekretariát nového pracovníka na pozici Administrativní pracovník/ce

Zveřejněno: 29.08.2023
Datum stažení: 31.10.2023

Falešné razítko – MVDr. Jana Kouřilová

Zveřejněno: 27.07.2023
Datum stažení: 27.02.2024

Falešné razítko – MVDr. Kristýna Koryntová

Zveřejněno: 18.04.2023
Datum stažení: 18.11.2023

Falešné razítko – MVDr. Emma Levá

Zveřejněno: 13.04.2023
Datum stažení: 13.11.2023

Falešné razítko – MVDr. Pavel Galko

Zveřejněno: 11.04.2023
Datum stažení: 11.11.2023
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
09.09. - 21.04.
Kurz Měkkotkáňová chirurgie 09.09. 9:00 - 21.04.2024 17:00
29.09. - 01.10.
VIA CZECHIA Veterinární 29.09. - 01.10.2023
Všechny akce