Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Památník padlým koním

Zvěrokruh 7/2020 23.07.2020

Lucie Nejedlíková

Po stopách minulosti

15_pamatnik

Za budovou Staré pošty v Kovalovacích u Brna, skryt očím řidičů projíždějících kolem po rušné „císařské“ silnici, tyčí se již několik let památník věnovaným netradičním padlým hrdinům bitvy tří císařů u Slavkova – vojenským koním.

 

Bitva u Slavkova - jedna z nejslavnějších bitev na našem území - se uskutečnila 2. prosince roku 1805. Střetly se zde armády tří států – francouzská armáda vedená císařem Napoleonem drtivě porazila koalici ruské armády (v čele s carem Alexandrem I. a generálem Kutuzovem) a rakouského císařství (v čele s císařem Františkem I.).

Kromě vojáků se bitvy účastnilo i 35000 koní, z nichž tu 6000 padlo. Koně v armádě sloužili jako jízdní koně pro vojáky anebo táhli v potazích do bitvy děla a muniční vozy.

Místo zbudování památníku nebylo vybráno náhodou. Váleční koně byli ustájeni v konírně Staré pošty. V úvalu pod Starou poštou pak došlo ke střetu rakouského a francouzského jezdectva a největším ztrátám na koňských životech. Zranění koně byli zastřeleni.

 

16_pamatnik

 

Z iniciativy majitelů Staré pošty byl 15.8.2010 jako vzpomínka na zvířecí hrdiny slavkovské bitvy vztyčen na kraji pastvin památník. Emotivní bronzová socha koně vzpínajícího se po zásahu kulkou do břicha je vytvořena ve skutečné životní velikosti a bylo na ni spotřebováno 300 kg bronzu. Autorem je akademický sochař Nikos Armutidis. Na podstavec byla umístěna pamětní deska. Patronem sochy se stal herec Bolek Polívka.

Stará pošta i nadále pokračuje v koňské tradici - hned za památníkem se dnes už bezstarostně po rozlehlých pastvinách prohánějí koně sportovní.

(zdroj – s využitím internetu)

Lucie Nejedlíková

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce