Časopis Zvěrokruh 2/2021 | Pro praxi - PŘÍBĚHY Z PRAXE |
VERONIKA GRYMOVÁ Skutečný příběh z praxe Na stránkách Zvěrokruhu už bylo otištěno mnoho zajímavých historek veterinárních lékařů z terénu. Pozoruhodnými příhodami ovšem oplývají také soudní znalci působící v odvětví veterinární medicíny. Jejich zážitky mívají díky interakci s různými variantami ramene zákona specifický nádech, který přes veškerou vážnost situace může nabýt až dadaistických rozměrů. A někdy k tomu stačí pouze telefonický hovor. - Dobrý den, tady advokátní kancelář. Vy jste znalkyně specializovaná na exotické ptáky?
- Dobrý den, ano, co pro vás mohu udělat?
- Já bych potřeboval pro svého klienta identifikovat stopu páva. Tedy určit, že danou stopu zanechal opravdu páv. - Prosím?
- Máme fotografie těch stop a potřebujeme určit, že je zanechal páv.
- No … to ale není úkol pro veterináře … To snad nějaký myslivec nebo možná přírodovědecká fakulta … nebo (znalkyně dostává spásný nápad) zkuste Českou společnost ornitologickou! I když řekla bych, že by bylo asi hodně odvážné jen z fotky odlišit stopu páva třeba od stopy krocana. V podstatě i stopa slepice může vypadat stejně, pokud na fotce nemáte měřítko… Ale zkuste to, třeba vám pomohou. - Tak děkuji, na shledanou.
Uplynulo pár dní.
- Dobrý den, tady advokátní kancelář. Volám zase kvůli tomu pávovi.
- Dobrý den.
- My jsme si říkali, že se přece jen obrátíme na vás.
- Ale já opravdu nejsem odborník na rozpoznávání stop. Dá se dokonce říct, že o tom nevím vůbec nic.
- My bychom vám zkusili aspoň nezávazně poslat fotku toho okna, podíváte se na to a dáte nám vědět, co si o tom myslíte. Nezávazně.
- Fotku okna?!
- No toho okna se stopami páva.
- Ehm … Víte co? Vezmeme to od začátku. Popište mi prosím ten případ úplně po lopatě, o co v něm vlastně jde, protože se přiznám, že to vůbec nechápu.
- Samozřejmě. Můj klient je majitelem rodinného domu a na jeho pozemek vniká od souseda páv. Ten páv si zvyknul sedávat na okně domu mého klienta, okno znečišťuje a poškozuje. A můj klient vymáhá po sousedovi náhradu škody.
- A nebylo by jednodušší toho páva prostě vyfotit, jak sedí na tom okně?
- Fotek páva na okně máme mnoho, ale soused tvrdí, že to není jeho páv.
- No dobře, v tom případě si řešení dokážu představit. Je to sice neobvyklá součást práce veterináře, ale čistě technicky to jde. Potřebujete zajistit biologické stopy z toho okna, například trus nebo peří, pak se odebere nějaký materiál od podezřelého páva, a geneticky to lze s jistotou porovnat. To vám mohu zařídit. | | |
Samozřejmě je potřeba zajistit nezpochybnitelnost identity odebraných vzorků a správnost jejich označení a uchování. Nepředpokládám, že by policie byla ochotna vyslat forenzní tým k ohledání špinavého okna, ale mělo by stačit i svědectví nezávislého veterináře, který vzorky odebere, případně můžete požádat starostu obce jako úřední osobu, aby odběr místním veterinářem dozoroval - ale tyto aspekty si jako právník daleko lépe zhodnotíte a ohlídáte sám. - Ale my žádné biologické stopy nemáme. To okno už je umyté. A ten páv je už půl roku prodaný. Někam do Polska.
- A co teda máte?
- Máme fotky toho okna. Je plastové a páv ho poškrábal.
- No… Počkejte… (Znalkyně se zdráhá myšlenku vyslovit.) Pochopila jsem to dobře, že úkolem znalce má být identifikovat zcela konkrétního páva, a to na základě fotek poškrábaného okna? Těmi stopami se teda myslely škrábance od drápů?
- A taky asi od zobáku. Lovil tam prý nějaké mouchy. Takže v podstatě ano.
- Ale to je přece úplná … No prostě, je to úplně stejné, jako chtít identifikovat pachatele vloupání jen podle toho, jaký vryp zanechalo jeho dláto, kterým vypáčil okno. To přece vidíte sám, že je to nesmysl.
- No, když to říkáte takhle, tak vidím, že vlastně máte pravdu. Vysvětlím to klientovi.
- Ráda jsem pomohla. Tak na shledanou.
- Děkuji, na shledanou.
A rozhostilo se dlouhé ticho. | | | |