Vytahovat klíště o půlnoci?
Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 30. 9. 2020
Vytahovat klíště o půlnoci?
Ano, klíště se má vytáhnout, a to i pejskovi, co nejdříve, ale žádat o to veterinárního lékaře o půlnoci? A přesto se veterináři setkávají i s takovými požadavky.
Proto Komora apeluje na chovatele, aby zvážili, zda ošetření jejich zvířete opravdu vyžaduje akutní zásah a nemůže počkat do rána, na ordinační hodiny. Vždyť akutní případy berou praktičtí veterináři přednostně.
Pokud veterinární lékař, zejména veterinární klinika, nabízí pohotovostní, popřípadě nonstop službu, nabízí něco nad rámec normální péče. Je to samozřejmě náročné na vybavení technické a samozřejmě personální. To by si měli potenciální zákazníci uvědomit. Sami také jistě nepoběží na pohotovost s lehce naraženým kolenem. Nemluvě o tom, že za takovéto pohotovostní, tj. večerní a noční úkony se samozřejmě platí podstatně více.
Je třeba rozlišit, co je akutní případ, kdy jde o život zvířete, to lze po veterinárním lékaři požadovat, byť za příplatek v mimo ordinační hodny, ale vyhledat pohotovost, to lze jen na pracovištích (klinikách), která pohotovostní službu nabízejí, a to, pochopitelně, za jimi stanovených podmínek. Podle Komory by majitelé zvířat měli zvážit, zda je návštěva veterinárního lékaře v mimoordinační hodiny opravdu nutná, aby využití pohotovosti bylo vyhrazeno opravdu nejnutnějším případům na úkor zákroků v podstatě banálních.
Josef Duben
PR KVL
Kontakt pro mediální vyjádření:
MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz
Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com