Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Nákazová situace v Evropě a v ČR v období 31. 3. - 13. 4. 2025

16.04.2025

Státní veterinární správy
Slezská 100/7, Praha 2, 120 00
T: +420 227 010 111
Elektronická adresa podatelny: epodatelna@svscr.cz
ID datové schránky: d2vairv

Podklad pro ÚŘ SVS

Nákazová situace v Evropě a v ČR v období – 31. 3. - 13. 4. 2025 (zdroj ADIS, IS SVS – OIS)

I. SLAK (FMD) v Maďarsku a Slovensku

Rekapitulace stavu do 31.3.2025

V březnu 2025 byla v Maďarsku a následně i na Slovensku potvrzena ohniska slintavky a kulhavky (SLAK). První případ ohlásilo Maďarsko 7. března v obci Kisbajcs poblíž slovenských hranic, kde bylo nakaženo stádo s více než 1400 kusy skotu. První příznaky se objevily 3. března. Okamžitě byla vyhlášena ochranná a dozorová pásma, zavedena přísná omezení pohybu zvířat a začala depopulace postiženého stáda. V rámci šetření bylo utraceno i více než 300 zvířat v přímém kontaktním hospodářství, kde se však nákaza nepotvrdila.

Maďarská laboratoř identifikovala původce jako virus typu O, subtyp FMDV/O/ME-SA/Pan-Asia2/ANT-10, s největší genetickou shodou s kmeny z Pákistánu. Do 18. března se neobjevila další ohniska. Zůstala platit omezení v župě Győr-Moson-Sopron, v jiných oblastech Maďarska byla opatření uvolněna. Byl zaveden dohled i nad volně žijícími zvířaty, jejichž ulovení je spojeno s povinným odběrem vzorků.

Dne 21. března potvrdilo Slovensko tři ohniska SLAK v okrese Dunajská Streda u maďarské hranice, kde se nacházelo přibližně 2000 kusů skotu. Česká SVS na tuto situaci okamžitě zareagovala obnovením zákazu dovozu zvířat i živočišných produktů ze Slovenska. Slovensko zavedlo zákaz přemísťování vnímavých zvířat ze zahraničí i přes vlastní ohniskové okresy a v postižených chovech provedlo supresivní vakcinaci a následnou depopulaci.

Dne 25. března bylo na Slovensku potvrzeno čtvrté ohnisko v obci Malý Lúč. Následující den Slovensko zpřísnilo vnitrostátní opatření a zakázalo jakékoliv přesuny vnímavých zvířat, s výjimkou přesunů v rámci jednoho chovu nebo na jatka. Nové ohnisko bylo 26. března zaznamenáno také v Maďarsku, v obci Levél. Chov s cca 3000 kusy skotu byl ihned vakcinován, poté následovalo utrácení zvířat.

V reakci na vývoj situace zpřísnila SVS mimořádná veterinární opatření. Od konce března mohla určená vozidla překračovat hranice ze Slovenska pouze přes čtyři přechody, kde byla zřízena povinná dezinfekce. Z Maďarska byl zakázán dovoz zvířat a produktů z nich. Vzhledem k zásahu dozorového pásma do Rakouska SVS rozšířila zákaz dovozu zvířat i na Burgenlandsko a Dolní Rakousko. Z těchto oblastí mohou vozidla vstupovat do ČR pouze přes dva přechody s povinnou dezinfekcí.

Dne 28. března SVS dále zakázala dovoz sena, slámy a zelené píce z Maďarska a Slovenska. Byla také upřesněna pravidla dezinfekce na hranicích. Téhož dne vstoupil v platnost zákaz vstupu nepovolaných osob do obor v krajích sousedících se Slovenskem. Další potvrzené ohnisko na Slovensku k 30. březnu se nachází v obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky, jen 27 km od české hranice, s cca 3500 kusy skotu. Utrácení stáda má začít 2. dubna.

Dne 31. března došlo k dalším úpravám MVO, které nově zakazují vstup externích osob poskytujících služby úpravy paznehtů nebo stříže vlny v chovech vnímavých zvířat. Zakázán byl také dovoz masokostní moučky a dalších rizikových komodit z Maďarska a Slovenska. Zároveň byla zrušena některá dříve vydaná opatření.

Vývoj nákazové situace SLAK od 31. 3. do 13. 4. 2025

Na konci března upravila Státní veterinární správa (SVS) mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Došlo k zákazu vstupu osob poskytujících určité služby v chovech vnímavých hospodářských zvířat, jako je úprava paznehtů a stříhání vlny, a k zákazu dovozu některých rizikových komodit (např. masokostní moučky) ze Slovenska a Maďarska.

2. 4. 2025 byla potvrzena další dvě ohniska SLAK v Maďarsku, v obcích Dunakiliti a Darnozseli. Ve všech případech byla přijata opatření včetně vymezení uzavřených pásem a zahájení vakcinace zvířat.

4. 4. 2025

Nové ohnisko slintavky a kulhavky bylo potvrzeno na Slovensku v obci Jurová, která se nachází v okrese Dunajská Streda na jižním Slovensku. Jedná se o šesté ohnisko SLAK na Slovensku. Okolo ohniska bylo vymezeno uzavřené pásmo. Jedná se o hospodářství, ve kterém se nachází cca 700 kusů býků. Chov je v blízkosti jednoho z předchozích ohnisek nákazy ve vesnici Baka, ve kterém byl již skot utracen.

V souvislosti se zhoršující se nákazovou situací zpřísnila SVS 3. dubna podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny ze Slovenska. Tato vozidla mohou využívat pouze pět určených přechodů, kde podléhají dezinfekci. Pro vozidla přepravující veterinárně kontrolované komodity byla stanovena důkladnější dezinfekce. Zároveň došlo k dočasnému omezení kontrol prováděných úředními veterinárními lékaři v chovech hospodářských zvířat – inspektoři vstupují do chovů pouze v naléhavých případech.

Dne 7. dubna byla pravidla dále upravena – přechod Bílá–Bumbálka – Makov byl vyřazen ze seznamu přechodů určených pro přepravu komodit podléhajících veterinárnímu dozoru z důvodu technických překážek při dezinfekci. Přepravcům těchto komodit zůstávají nově k dispozici pouze tři přechody na hranicích se Slovenskou republikou.

Od 10. března pokračují ve spolupráci s Policií ČR a Celní správou rozsáhlé kontroly přepravy zvířat a živočišných produktů. K 9. dubnu bylo zkontrolováno přes 113 000 vozidel, z toho více než 550 podrobili veterinární inspektoři cílené kontrole. Vyskytlo se přibližně 30 případů porušení legislativy. Na vybraných přechodech rovněž probíhá dezinfekce nákladních vozidel nad 3,5 tuny.

Od 31. března probíhá také cílené vyšetřování mléka v Jihomoravském kraji. Do 11. dubna bylo odebráno 157 vzorků, přičemž žádný vzorek nebyl pozitivní.

Současně se započalo s odběry vzorků od volně žijící zvěře.

Na závěr je potřeba zmínit, že na základě příznivějšího vývoje v některých oblastech SVS s účinností od 15. dubna ruší zákaz dovozu vnímavých zvířat ze spolkových zemí Burgenlandsko a Dolní Rakousko. Dále se povoluje dovoz některých neopracovaných živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska za podmínky, že byly vyrobeny před výskytem nákazy v dané zemi a budou doloženy veterinárním osvědčením o jejich nezávadnosti.

Mapa č. 1 - Ohniska SLAK v Maďarsku a Slovensku v období 31. 3. - 13. 4. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-1.jpg

II. AMP (Africký mor prasat, ASF)

Výskyt AMP u prasat divokých v ČR

V období 31. 3. - 13. 4. 2025 nebyl na území ČR potvrzen žádný případ AMP u prasete divokého.

V roce 2025 zatím nebyl potvrzen řádný případ AMP, na území ČR. Za celý rok 2024 tak bylo potvrzeno 27 případů AMP u prasat divokých (13 ulovených a 14 uhynulých). Celkem bylo od 1. 1. 2022 potvrzeno 84 pozitivních případů AMP u prasat divokých. Časové rozdělení případů podle měsíců vyjadřuje graf č. 1.

Doposud nebyl v ČR potvrzen žádný případ AMP u domácích prasat.

Výskyt AMP v Evropě

V období 31. 3. - 13. 4. 2025 bylo v Evropě hlášeno 10 ohnisek AMP v chovech domácích prasat (Moldavsko, Rumunsko a Ukrajina). Z hlediska velikosti se jednalo o jeden velkochov v Rumunsku – 17 796 ks prasat domácích. V ostatních případech se jednalo o malé a záhumenkové chovy do 50 ks prasat domácích.

Dále bylo hlášeno 521 pozitivních případů AMP u prasat divokých (Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Sev. Makedonie, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Srbsko a Ukrajina) – viz. mapa č. 2.

V příhraniční oblasti sousedící s ČR a uzavřeným pásmem II Frýdlant, nebyl evidován žádný případ AMP u prasat divokých v Polsku, pod dálnicí A4

Graf č. 1 – Počty potvrzených případů AMP v ČR v letech 2022, 2023, 2024 a 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-2.jpg

Počet ohnisek a pozitivních případů AMP nahlášených prostřednictvím ADIS v období 31. 3. - 13. 4. 2025 a nápočet od 1. 1. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-3.jpg

Mapa č. 2 - Ohniska AMP u domácích prasat () a případy AMP u prasat divokých () v Evropě v období 31. 3. - 13. 4. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-4.jpg

III. HPAI (Vysoce patogenní ptačí chřipka) – situace v Evropě a ČR

V období 31. 3. - 13. 4. 2025 bylo do ADIS nahlášeno 31 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) v chovech drůbeže a 4 ohniska u ptáků chovaných v zajetí. V daném období bylo nahlášeno 29 pozitivních případů HPAI u volně žijících ptáků.

Celkové ztráty v ohniscích drůbeže dosáhly přes 3 mil. ks drůbeže. Nejvíce postiženo bylo Polsko, kde bylo v 16 ohniscích více jak 2,7 mil. ks drůbeže.

Nákazovou situaci HPAI v uvedeném období znázorňuje mapa č. 2 (HPAI v Evropě).

V ČR nebylo v období 31. 3. - 13. 4. 2025 potvrzeno žádné ohnisko ptačí chřipky H5N1 v komerčním chovu drůbeže.

Dne 1. dubna 2025 bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky u ptáků v zajetí (malochov) v Malém Boru, okres Klatovy v Plzeňském kraji. V chovu, kde se původně nacházelo 17 kusů drůbeže, došlo k úhynu 5 slepic. Zbývající drůbež byla následně utracena a byla přijata opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Jelikož se jednalo o nekomerční malochov s méně než 50 kusy ptáků, nebylo vymezeno ochranné ani dozorové pásmo, avšak o výskytu nákazy byly informovány okolní obce a komerční chovy. Zároveň s potvrzením tohoto ohniska byla nákaza ptačí chřipkou H5N1 potvrzena také u volně žijící labutě velké nalezené v blízkosti tohoto ohniska u rybníka.

Seznam jednotlivých ohnisek v ČR je na odkazu Ptačí chřipka v ČR – Státní veterinární správa

Mapa s týdenním vyhodnocením rizika výskytu HPAI v Evropě u volně žijících ptáků je na odkazu EFSA Bird Flu Radar

Od 13. února 2025 je ČR prostá vysoce patogenní ptačí chřipky u drůbeže – dle self-declaration WOAH.

Mapa č. 3 - Ohniska HPAI u drůbeže (), ptáků chovaných v zajetí () a případy u volně žijících ptáků (), v Evropě v období 31. 3. - 13. 4. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-5.jpg

Počet ohnisek a pozitivních případů HPAI nahlášených prostřednictvím ADIS v období 31. 3. - 13. 4. 2025 a nápočet od 1. 1. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-6.jpg

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-7.jpg

IV. Katarální horečka ovcí (KHO) – Bluetongue

K datu 29. 11. 2024 Evropská komise, na svém webu, zveřejnila zahájení období sezónně prostého KHO v ČR – viz. odkaz: https://food.ec.europa.eu/animals/animal-diseases/surveillance-eradication-programmes-and-disease-free-status/bluetongue_en

V ČR je v současnosti vyhlášeno období sezónně prosté (bez aktivity vektorů), tedy již nedochází k přenosu nákazy prostřednictvím vektorů, konkrétně tiplíků rodu Culicoides.

Entomologický monitoring bude Státní veterinární správa zajišťovat po celou dobu trvání období sezónně prostého, a to za účelem prokázání nízké aktivity vektorů a potvrzení, že v ČR nedochází k dalšímu přenosu ani šíření nákazy. Ukončení tohoto období se předpokládá v dubnu až květnu 2025 na základě výsledků monitoringu.

Dne 29. ledna 2025 byla ukončena všechna existující ohniska KHO v ČR a v nich byla zrušena mimořádná veterinární opatření (MVO), s výjimkou ohnisek v obcích Hazlov a Odeř, která budou ukončena později.

V. Ostatní nákazy:

Infekční anemie koní – 8x Rumunsko

Bovinní virová diarhoe (BVD) – 2x Německo

Tuberkulóza skotu (Mycobacterium tuberculosis complex) –Německo 1x, Španělsko 2x, Francie 5x, Maďarsko 1x a Polsko 1x

Newcastleská choroba – komerční chovy - 5x Polsko a malochov – 3x Polsko

Vzteklina –1x Polsko a 2x Rumunsko– viz mapa č. 4.

Mapa č. 4 - Ohniska vztekliny v Evropě v období 31. 3. - 13. 4. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-8.jpg

Neštovice ovcí a neštovice koz 1x Řecko

Mapa č. 5 - Ohniska neštovic ovcí a neštovic koz v Evropě v období 31. 3. - 13. 4. 2025

2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025-9.jpg

Mor včelího plodu a hniloba včelího plodu v ČR – situaci znázorňují mapy na stránkách SVS:

Mapové výstupy ohnisek nákaz včel a ochranných pásem – Státní veterinární správa (svscr.cz)

V období 31. 3. - 13. 4. 2025 byla potvrzena 2 ohniska moru včelího plodu a žádné ohnisko hniloby včelího plodu.

Aktuální nákazová situace v Evropě a ve světě – webové stránky SVS

Zpracoval dne 16. 4. 2025 MVDr. Hynek Siksta, MVDr. Luděk Závada


2025-04-16-Přehled nákazové situace za období  31. 3. - 13. 4. 2025.pdfPřehled nákazové situace za období 31. 3. - 13. 4. 2025.pdf

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Harmonogram voleb do orgánů KVL ČR

Zveřejněno: 23.09.2024
Datum stažení: 08.06.2025

Falešné veterinární potvrzení - Jaroslav Šotola

Zveřejněno: 09.05.2025
Datum stažení: 09.11.2025

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Nymburk, 13.05.2025

Zveřejněno: 09.04.2025
Datum stažení: 14.05.2025

Zápis č. 3 z jednání Volební komise KVL ČR 21.03.2025 (výsledky korespondenčních primárních voleb)

Zveřejněno: 23.03.2025
Datum stažení:

Falešné razítko – MVDr. Radek Herynk

Zveřejněno: 06.03.2025
Datum stažení: 06.09.2025
Úřední deska

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Nejbližší akce
11.05.
13.05.
Stomatologie v každodenní praxi 13.05.2025 19:00 - 21:00
Všechny akce