Cestování se zvířaty – mýty a legendy
Doba dovolených je v plném proudu a ve veterinárních ordinacích řešíme stále častěji potřebu majitelů vycestovat se svými zvířaty do zahraničí. Nejčastěji se jedná o cestovatele se psy, méně často kočkami, fretkami nebo drobnými savci jako jsou králíci, potkani apod. Velmi často přicházejí majitelé s požadavky, které nejsou v souladu s platnou legislativou týkající se cestovatelů.
Mýtus první – jedeme autem po EU a nikdo nás na hranicích kontrolovat nebude.
Na hranicích vás sice nikdo kontrolovat nemusí, ale namátkové kontroly se dějí a zkontrolovat vás mohou i ve vnitrozemí cizí země. Spoléhat na to se opravdu nevyplácí, protože kromě tučné pokuty může být vašemu zvířeti nařízena karanténa, kterou také zaplatíte vy.
Mýtus druhý – odjíždím zítra, všechno tak stihnu v pohodě vyřídit.
Pokud nemá vaše zvíře čip, vystavený pas a v něm zaznamenané platné očkování proti vzteklině, tak nestihnete. Čipování, vystavení pasu a očkování lze sice zvládnout v jeden den, ale v takovém případě lze vycestovat nejdříve 21 dnů po provedeném očkování. Pokud tedy vaše zvíře nic z výše uvedeného nemá a plánujete cestovat do zahraničí, tak se fofrem objednejte ke svému veterináři, abyste stihli vyjet v polovině srpna. Pokud vaše zvíře pas a čip má, zkontrolujte si platnost očkování proti vzteklině. Pokud platnost končí, nenechte to očkování propadnout, jinak se dostanete do stejné situace, jako kdyby bylo zvíře očkováno poprvé. Pokud je zvíře přeočkováváno pravidelně, pak můžete vycestovat ihned. Vždy si ale ověřte podmínky vstupu se zvířetem do konkrétní země. Ve většině zemí EU stačí čip, pas a platné očkování, řada dalších zemí má ale další podmínky, které je nutné splnit, například veterinářem potvrzené ošetření proti vnitřním parazitům.
Mýtus třetí – na dovolené v Egyptě jsem potkal/a krásnou kočičku, která nikomu nepatří, chodí neustále za mnou a chce být se mnou. Odvezu si ji domů.
Bez splnění podmínek pro dovoz zvířete ze země mimo EU si kočičku ani pejska z dovolené nedovezete. Ty podmínky jsou poměrně přísné a nelze je splnit během jedné návštěvy veterináře v zahraničí, podmínky ukládá Státní veterinární správa a dovoz takového zvířete lze realizovat nejdříve za 4 měsíce od první návštěvy veteriny. Stejně tak nelze dovézt zvíře z dovolené v zemích EU – platí totiž stejná podmínka, jako cestování s vlastním zvířetem – nutnost mít čip, pas a očkování proti vzteklině s podmínkou vycestování nejdříve 21 dnů po očkování. I když jedete autem a spoléháte na to, že vás nikdo kontrolovat nebude, nedělejte to. Zejména v balkánských zemích se stále vyskytuje vzteklina, ve Středomoří se zvířata potýkají s onemocněními, která se u nás zatím nevyskytují. Spolu se zvířátkem tak můžete domů přivézt i další návštěvníky, kteří už tak milí a hodní nebudou.
Podrobnosti k podmínkám cestování se zvířaty naleznete na webu Státní veterinární správy www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/