Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Dostal už váš králíček svoji vakcínu?

21.02.2022

Spousta majitelů králíčků, které chovají jako domácí mazlíčky, váhá, jestli vůbec vakcinovat. Častým argumentem je, že králíček je pouze v bytě, ven s ním nechodí a s jinými králíky se nepotkává. Zapomínají ale na to, že k přenosu nebezpečných nemocí, proti kterým vakcinujeme, přispívá především hmyz, který se dřív nebo později nastěhuje do bytu každému.

Myxomatóza je virové onemocnění, které přenáší bodavý a krev sající hmyz, hlavně komáři.  Částečně se šíří i přímým kontaktem. Onemocnění je v 90% případů smrtelné u klasické formy: Dnes se vyskytuje i mírnější forma, kterou králíci sice přežívají, ale stávají se potom přenašeči této nemoci. Onemocnění se začíná objevovat v sezóně komárů, takže na přelomu jara a léta, i později. Proto je dobré vakcinovat králíky ještě před nástupem této sezóny.

Mor králíků je také virovým onemocněním, které je neléčitelné a v naprosté většině případů smrtelné. Přenáší se přímým i nepřímým kontaktem a hmyzem. Onemocnění je velmi nakažlivé a snadno přenosné, k přenosu může přispívat i vítr, který dokáže roznést prach s viry do poměrně velkých vzdáleností od místa výskytu infekce. Virus je v prostředí velmi odolný. V současné době se u nás vyskytují 2 typy viru. U původní varianty existuje určitá věková odolnost – do 2 měsíců věku mláďata neonemocní. U druhého typu nedochází k akutním úhynům a celkově uhyne méně jedinců, malí králíci jsou vnímaví ale už od 15. dne věku.  Původní vakcíny bohužel proti II. typu nefungují, takže je potřeba vakcinovat proti každému typu jinou vakcínou.

Proto doporučujeme vakcinovat všechny králíky bez rozdílu, jestli se pohybují venku nebo jsou chováni jen v bytě. Protože trvá 2–3 týdny, než si králík vytvoří dostatek protilátek, které by ho před nemocemi chránily, je nutné s touto prodlevou počítat a začít s vakcinací včas. Mnoho majitelů větších chovů králíků začíná s vakcinacemi v době, kdy se onemocnění vyskytne v okolí, králíci tak dostanou vakcínu v inkubační době onemocnění, a to už bývá pozdě. Majitelé si potom stěžují, že vakcíny nefungují.

Při nepříznivé nákazové situaci začínáme vakcinovat králíky proti myxomatóze od 6. týdnů věku, v 10. týdnu je potom nutné myxomatózu přeočkovat. V této době pak začínáme i s vakcinací proti oběma typům moru.

Doba přeočkování závisí na tom, od jakého výrobce a jaký typ vakcíny zvolíme. Ty modernější drží proti oběma onemocněním 1 rok a stačí pouze jedna dávka. Původní vakcíny drží 1 rok proti moru (I. Typ) a 6 měsíců proti myxomatóze a moru II. typu. O vhodném očkování a době vakcinace se poraďte se svým veterinárním lékařem. Vakcinace králíků není povinná, ale v tomto případě se prevence opravdu vyplatí! Ale pokud se přesto někdo rozhodne svého králíka nevakcinovat, měl by si do oken pořídit sítě proti hmyzu.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Harmonogram voleb do orgánů KVL ČR

Zveřejněno: 23.09.2024
Datum stažení: 08.06.2025

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Český Krumlov, 22.01.2025

Zveřejněno: 20.12.2024
Datum stažení: 23.01.2025

Pozvánka na konání náhradního okresního shromáždění OS KVL ČR Ústí nad Orlicí, 10.01.2025

Zveřejněno: 18.12.2024
Datum stažení: 11.01.2025

Omluva Představenstva KVL ČR jednatelům společnosti Veterinární ples, s.r.o.

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Falešné razítko – MVDr. Markéta Krejčí

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...