Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Jak covid-19 vyrábí z veterinárních lékařů nepoznané celebrity

29.12.2020

Většina smrtelníků mimo obor je nezná. Přesto jsou tito lidé celebritami a významně pomáhají v boji s koronavirovou pandemií. Nikoli lokálně, nýbrž globálně. A všichni jsou to veterinárními lékaři.

Dr. Albert Bourla je od roku 2019 výkonným ředitelem společnosti Pfizer. Ve společnosti působí 25 let, ve které se mimo jiné se věnoval inovativnímu výzkumu zaměřenému na imunologii, onkologii, vzácná onemocnění a vakcíny. Společnost Pfizer je pod jeho vedením první firmou, která na trh uvádí vakcínu proti covid-19. Ta získala schválení ve Spojeném království a chystá se její registrace také v EU. Osmapadesátiletý Bourla se narodil v Řecku a vystudoval veterinární fakultu na Aristotelově univerzitě v řeckých Thessalonikách. V červnu letošního roku o něm vyšel článek v časopise Time, včetně rozsáhlého rozhovoru.

Dr. Pascal Soriot je od roku 2012 výkonným ředitelem společnosti AstraZeneca, dalšího výrobce vakcíny proti covid-19, která nyní prochází schvalovacím procesem. AstraZeneca pod jeho vedením je pátou největší farmaceutickou společností na světě. Jedenašedesátiletý Soriot vystudoval veterinární fakultu v Maisons-Alfort ve Francii a evropskou vysokou obchodní školu tamtéž. V jednom rozhovoru uvádí, že kdyby nebyl výkonným ředitelem nadnárodní firmy, byl by koňským veterinářem. V roce 2018 komentoval v médiích svůj plat a bonusy, které tehdy činily 9,4 milionů liber šterlinků: „Pravdou je, že jsem nejhůř placený výkonný ředitel nadnárodní farmaceutické společnosti na světě. Trochu mě to štve. Ale nakonec si vždycky řeknu – vždyť je to jedno.“

Profesorka Maria Petronella Gerarda Koopmansová je nizozemská viroložka, která je vedoucím oddělení Viroscience společnosti Erasmus MC. Její výzkum se zaměřuje na nově vznikající infekční choroby, noroviry a veterinární medicínu. V roce 2018 jí byla udělena nizozemská organizace pro vědecký výzkum Stevin Prize. Čtyřiašedesátiletá Koopmansová vystudovala veterinární fakultu univerzity v Utrechtu a získala specializaci v mikrobiologii virologii. V letošním roce se připojila k týmu WHO, který zkoumal v Číně původ nového koronaviru, začala intenzivně pracovat na formách jeho přenosu, na účinnosti testů na protilátky u zdravotníků a jako první popsala velký počet nepříznakových nosičů viru v populaci. Byla přizvána do poradního panelu ohledně koronaviru při Evropské komisi.

Tyto osudy by mohly připomenout studentům veterinární medicíny, že pozoruhodnou kariéru veterináře není vždy nutné spojovat s ordinací a léčením zvířátek.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce