Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Může pobyt na sluníčku našim domácím mazlíčkům uškodit?

30.06.2021

Léto nám pomalu začíná a s ním i teplé až tropické slunečné dny. Asi každý z nás už na vlastní kůži zažil spáleniny od sluníčka. Co ale naši psi a kočky? Týká se jich to také?

Zvířata mají snahu se sluníčku vyhýbat a vyhledávat stinná a chladnější místa, pokud je jim horko. Zejména psi, které jejich majitelé berou s sebou v létě na výlety, ale často na výběr nemají a tráví na sluníčku více času, než by si sami přáli. V takovém případě je na majiteli, aby se o svého čtyřnohého kamaráda správně postaral a na pobyt na slunci ho připravil. Zejména plemena s menší mírou osrstění a bezsrstá plemena jsou náchylnější ke spálení pokožky. Kromě toho hrozí z dlouhodobého hlediska i rozvoj nádorových onemocnění kůže, a to právě v méně osrstěných nebo neosrstěných místech. U koček může ke spálení kůže dojít i při pobytu doma, pokud se kočka příliš často sluní například na okenním parapetu.

Pokud se tedy rozhodnete brát svého psa i v horkých slunečných dnech na celodenní výlety nebo k vodě, je vhodné dodržet několik jednoduchých pravidel.

Pravidlem číslo jedna je snažit se nevystavovat svého pejska slunečnímu záření dlouhodobě. Při výletech nebo i pobytu u vody je vhodné stejně jako v případě pobytu s dětmi vyhledávat stinná místa, při pobytu na plážích u vody lze využít plážové stany, které mají často UV ochranu již v plášti.

Pravidlem číslo dvě je vhodná péče o pokožku u málo osrstěných a bezsrstých plemen. V dnešní době existují ochranné krémy určené přímo pro psy a kočky, případně lze použít i opalovací krémy pro děti. Tady ale pozor, nevhodné jsou opalovací krémy určené pro děti od 1 roku věku s fyzikální ochranou – hlavní složkou těchto krémů je totiž oxid zinečnatý, který působí při slízání psem nebo kočkou toxicky. Bezpečné jsou běžně dostupné oleje jako kokosový, mandlový nebo olivový, jejich ochranný faktor je ale poměrně nízký – v případě mandlového oleje je SPF 5, u kokosového nebo olivového je SPF 2 - 8. Lepší ochranu poskytuje arganový olej, který má SPF 30. Mějte na paměti, že obzvlášť, pokud pejsek chodí během venkovního pobytu do vody, je nutné jej opakovaně namazat. Dětské opalovací krémy, které účinkují na principu chemické ochrany (a není tak potřeba je častěji aplikovat), mohou citlivou zvířecí pokožku dráždit. Samozřejmostí je také péče o tlapky, které trpí zejména při chůzi po rozpáleném asfaltu nebo jiných pevných plochách. Pokud se při chůzi nemůžete těmto plochám vyhnout, ošetřete svému pejskovi tlapky vhodným přípravkem.

Pravidlem číslo 3 je pak také dostatek čerstvé vody, dávejte svému pejskovi často pít.

Dodržováním těchto jednoduchých pravidel zajistíte sobě i svému čtyřnohému příteli pohodové letní dny.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
13.06. - 14.06.
Cow Master 13.06. 8:00 - 14.06.2024 17:00
Všechny akce