Sezóna osin je tu
Léto je v plném proudu, jarní květiny odkvétají a s nimi i řada druhů trav. Jdete se s pejskem proběhnout na louku nebo do neposekané trávy a najednou váš čtyřnohý parťák začne frkat, slzet, klepat hlavou nebo kulhat. Příčinou může být osina.
Osiny jsou ostré části obalů ukrývající květy a následně semínka trav. Proto, aby se semínka uchytila v přírodě na tom správném místě, mívají na sobě ostré výběžky nebo háčky. Nejčastějšími druhy trav, jejichž osiny dokážou pěkně potrápit jsou ječmen myší (Hordeum murinum) a sveřep jalový (Bromus sterilis). Ječmen myší roste velmi často v městských zástavbách, sveřep jalový v písčitých lokalitách, běžně i u vody.
Osiny se snadno uchytí na zvířecí srsti nebo v kožních záhybech, odkud mohou „cestovat“ dál. Nejčastějšími místy, kde je u zvířat nacházíme jsou kožní záhyby mezi prsty, ušní zvukovody, oční spojivky nebo nosní dutina. Osiny se mohou z původního místa poranění dostat i do vzdálenosti několika centimetrů.
Místa poranění v kůži bývají bolestivá a oteklá, ne vždy musí z ranky vytékat hnis. Často dochází k tomu, že rána v kůži se uzavře a bolestivé hnisavé ložisko se vytváří v podkoží.
Osina v oku vyvolává nejdřív slzení, potom následuje hnisavý výtok a někdy dochází k závažným poraněním rohovky nebo jiných částí oka.
Ve zvukovodu vyvolává osina svědění, zarudnutí a otok výstelky zvukovodu a dochází k tvorbě hnisavého sekretu. Časté je neustálé klepání hlavou. Báze ucha bývá na dotek velmi bolestivá.
Pokud se osina dostane do dýchacích cest, postižená zvířata frkají, kýchají, někdy jsou tyto projevy doprovázeny serózním nebo krvavým výtokem. Pokud dojde k vdechnutí osiny do průdušnice, objevuje se dráždivý kašel. Odtud se může osina dostat hlouběji do dýchacích cest a vycestovat do hrudní dutiny, kde může vyvolat tvorbu abscesů, granulomů nebo pyothorax (přítomnost hnisavé tekutiny v hrudníku). Takové případy jsou mnohem vzácnější, ale jsou velmi závažné i život ohrožující.
Osiny jsou problémem většinou u psů, ale občas je vídáme i u koček, králíků nebo morčat.
Pokud váš pes nebo kočka vykazuje výše zmiňované příznaky, neváhejte s návštěvou veterinárního lékaře. Odstranění osin vyžaduje určitou zkušenost. A protože bývá nepříjemné a bolestivé, většinou se provádí v sedaci nebo celkové anestezii zvířete.
Ječmen myší (Hordeum murinum)
Zdroj: https://plantanaturalis.com/produkt/jecmen-mysi-pravy-1361/
Sveřep sp.,
Foto: MVDr. Hana Horáková
Musterlandský ohař – přivřené oko, projev bolestivosti,
Foto MVDr. Petr Soukup Ph.D. Dipl. ECVO
poškození rohovky, obarveno fluoresceinem,
Foto: MVDr. Petr Soukup Ph.D. Dipl. ECVO
osiny odstraněné z oka musterlandského ohaře,
Foto: MVDr. Petr Soukup Ph.D. Dipl. ECVO
osina v oku pod 3. víčkem u psa,
Foto MVDr. Anna Liebezeit
osina v oku kočky,
Foto MVDr. Markéta Mrázová, Ph.D.
osiny odstraněné ze zvukovodu psa,
Foto: MVDr. Karolína Štoselová