Úžeh a úpal opět útočí
Horké letní počasí s sebou přináší zvýšené nebezpečí úžehu a úpalu nejen u lidí, ale i u zvířat, především u psů. Jen krátké osvěžení těchto pojmů: úpal je přehřátí organismu, které vzniká delším pobytem na přímém slunci (třeba na pláži); úžeh je pak přehřátí organismu, které vzniká pobytem v prostředí s vysokou okolní teplotou, popř. vlhkostí (třeba v uzavřeném automobilu). Je možná překvapivé, že u lidí se tyto stavy definují přesně opačně – co je u psa úpalem, je u člověka úžehem a naopak. Nemá ale smysl se těmito formalitami trápit, neboť příznaky i léčba jsou téměř totožné.
Obě formy přehřátí se projevují v podstatě stejně – nevolností, slabostí, bolestí hlavy, povrchovým a zrychleným dýcháním, zvýšenou tělesnou teplotou, zrychleným tepem i zvracením.
Přehřátí organismu může postihnout každé teplokrevné zvíře, nicméně nejčastěji se týká psů, kteří nás doprovázejí v době letních dovolených na našich cestách. Zvláště náchylná jsou pak plemena s krátkým nosem (buldok, boxer, mops, shi tzu a mnoho dalších).
Ideální prevencí úžehu a úpalu je nechat zvíře v horkých dnech doma a riziku ho vůbec nevystavovat. Jestliže jsme se ale rozhodli psa s sebou přece jen na cesty vzít, je v otevřeném prostoru potřeba zajistit především stín a tekutiny. V uzavřeném prostoru je pak zásadní větrání, ochlazování a tekutiny. Strom poskytující příjemný stín, dostatek vody pro polití i napojení psa, mokrý ručník, fungující (a zapnutá) klimatizace, časté zastávky s přestávkou na odpočinek – to vše jsou praktické tipy jak nepřehřát sebe ani psa.