Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Úžeh a úpal opět útočí

21.06.2023

Horké letní počasí s sebou přináší zvýšené nebezpečí úžehu a úpalu nejen u lidí, ale i u zvířat, především u psů. Jen krátké osvěžení těchto pojmů: úpal je přehřátí organismu, které vzniká delším pobytem na přímém slunci (třeba na pláži); úžeh je pak přehřátí organismu, které vzniká pobytem v prostředí s vysokou okolní teplotou, popř. vlhkostí (třeba v uzavřeném automobilu). Je možná překvapivé, že u lidí se tyto stavy definují přesně opačně – co je u psa úpalem, je u člověka úžehem a naopak. Nemá ale smysl se těmito formalitami trápit, neboť příznaky i léčba jsou téměř totožné.

Obě formy přehřátí se projevují v podstatě stejně – nevolností, slabostí, bolestí hlavy, povrchovým a zrychleným dýcháním, zvýšenou tělesnou teplotou, zrychleným tepem i zvracením.

Přehřátí organismu může postihnout každé teplokrevné zvíře, nicméně nejčastěji se týká psů, kteří nás doprovázejí v době letních dovolených na našich cestách. Zvláště náchylná jsou pak plemena s krátkým nosem (buldok, boxer, mops, shi tzu a mnoho dalších).

Ideální prevencí úžehu a úpalu je nechat zvíře v horkých dnech doma a riziku ho vůbec nevystavovat. Jestliže jsme se ale rozhodli psa s sebou přece jen na cesty vzít, je v otevřeném prostoru potřeba zajistit především stín a tekutiny. V uzavřeném prostoru je pak zásadní větrání, ochlazování a tekutiny. Strom poskytující příjemný stín, dostatek vody pro polití i napojení psa, mokrý ručník, fungující (a zapnutá) klimatizace, časté zastávky s přestávkou na odpočinek – to vše jsou praktické tipy jak nepřehřát sebe ani psa.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Falešné razítko – MVDr. Vladimír Hodač

Zveřejněno: 13.02.2024
Datum stažení: 13.08.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...
Nejbližší akce
27.07. - 28.07.
Oftalmologická Chirurgia (EN) 27.07. - 28.07.2024
16.08. - 17.08.
Všechny akce