Radka Vaňousová Veterinární stav versus nouzový stav
Vážení kolegové, vážené kolegyně,
Měsíc života v nouzovém stavu máme za sebou. Pokud bych měla shrnout naši práci za poslední měsíc, dá se shrnout do několika hlavních bodů.
V první řadě bylo prioritou zajistit informace a předat je členům KVL, tyto informace můžete najít na webových stránkách v sekci covid-19, na facebooku a pravidelně chodí Komorovými novinkami. Dalším krokem bylo zajištění ochranných pomůcek pro veterinární lékaře. Podařilo se nám zajistit pro veterinární lékaře jednorázové ústenky, respirátory a ochranné štíty, které, doufám, vám pomohly překlenout dobu, kdy nebylo možné sehnat ochranné pomůcky u žádné z firem. | | |
Chtěla bych poděkovat distributorům, kteří nám pomohli s distribucí mezi vás. Chtěla bych zároveň poděkovat firmě MSD za dar 1000 balení jednorázových rukavic pro členy KVL. Tyto rukavice si stále můžete objednávat přes formulář na webových stránkách.
Žádosti o zajištění ochranných pomůcek pro veterinární lékaře si ministerstva přehazovala jako horký brambor. Na naši žádost reagovali některé kraje – Olomoucký, Pardubický, Středočeský a Praha. SVS uvolnila ochranné pomůcky pro veterinární lékaře provádějící metodiku kontroly zdraví. Aktuálně už se dají ochranné pomůcky koupit od různých fi rem, ale o jejich cenách se raději nebudu rozepisovat. Vzhledem k tomu, že veterinární lékaři v této komplikované době poskytovali veterinární péči, dalším krokem byla medializace. Bylo natočeno několik vstupů do rozhlasu, do televize, články na FB i krátká videa. Naše činnost nezůstala opomenuta a dostalo se nám poděkování za soustavnou práci od ministra zemědělství.
Aktuálně řešíme problematiku karantény a testování. Praktičtí veterinární lékaři zajišťují nezbytnou veterinární péči v rámci zemědělské prvovýroby a nutného stupně potravinové soběstačnosti, zajišťují také welfare společenských zvířat občanů, kteří s těmito zvířaty nyní tráví více času než obvykle. Tyto skutečnosti jsou mimo jiné důvodem, proč nebyl výkon veterinární péče omezen ani v období nouzového stavu. V případě delší karantény veterinárních lékařů není v silách veterinární profese jako celku nahradit na dobu více dní či týdnů činnost kolegů, kteří přišli do styku s osobami pozitivními na covid-19. Proto je našim cílem zajistit, aby veterinární lékaři byli testováni a v případě negativního výsledku testu se mohli vrátit co nejrychleji k poskytování veterinární péče. Máme podporu vlastního resortu a společně s SVS se snažíme daný problém vyjednat s krajskými hygienickými stanicemi, které mají nastavení podmínek karantény ve své gesci. Některá pracoviště fungují na plný výkon, některá pracují v omezeném režimu a některá jsou zavřená. Pro zmapování situace jsme pro vás připravili anketu, kterou najdete na webových stránkách. Tímto bych vás chtěla požádat o její vyplnění, abychom mohli zmapovat, jaký dopad měla celostátní karanténa a nouzový stav v poskytování veterinární péče.
Náš výkon svobodné profese nebyl omezena ve svém výkonu na rozdíl od našich občanských práv a svobod. Aktuální situace je výsledkem politického boje o moc a bere si zdraví občanů ČR jako rukojmí, jejími nástroji je medializace a manipulace dat a vystrašení občané. Její dlouhodobé dopady se teprve projeví a projeví se i v oblasti poskytování veterinární péče. Proto bych chtěla popřát nám všem brzký návrat k běžnému režimu před vyhlášením nouzového stavu. Radka Vaňousová |