Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Dvě ohlédnutí za akcí Vetmeeting 2020 - Papoušci nejsou jen papoušci aneb zážitky z Vetmeetingu II

Zvěrokruh 11/2020 21.11.2020

V neděli dopoledne byl exotický program věnován ptačí medicíně s dvěma odborníky na ptáky, a to s MVDr. Veronikou Trhoňovou, PhD. z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a MVDr. Veronikou Grymovou z veterinární kliniky AVETUM.

 

Paní doktorka Trhoňová nám přednášela o výživě exotických ptáků, zdravotní problematice související s výživou a potravním enrichmentu. Správná výživa je zásadní a jedním z nejnáročnějších aspektů chovu papoušků. Až 75 % onemocnění u papoušků v zajetí je způsobeno chronickou malnutricí a špatnou výživou. Mezi ně patří hypovitaminóza A, syndrom hypokalcemické tetanie u žaků, tuková degenerace jater, ateroskleróza, porucha reprodukce, porucha opeření, přerůstání drápů a zobáku.

 

20_vetmeeting

... chuť vzdělávat se i chuť bavit se. Obojí dostalo svou příležitost. takový byl letošní Vetmeeting

 

Složení krmné dávky by mělo záviset na konkrétním druhu, věku a fyziologickém stavu papouška. Je potřeba respektovat jeho potravní strategie (druh granivorní – například andulka; florivorní – ara ararauna; frugivorní – amazoňan oranžovokřídlý; omnivorní – kakadu žlutočečelatý) a napodobit složení potravy ve volné přírodě (druhy pocházející z Afriky – žakové, agapornisové; z Austrálie – kakaduové, korely, andulky; z Jižní Ameriky – arové, amazoňané, aratingové). Potrava by měla být předkládaná v množství, které papoušek za den konzumuje. Papoušci v zajetí by měli zkonzumovat až 10 % své tělesné hmotnosti.

21_vetmeeting

Často chovatelé volí potravu na základě preference papouška. Papoušci však nemají tu „výživovou moudrost“ a často si vyberou potravu, která je tučnější. Na rozdíl od zrninových směsí, které jsou deficitní na esenciá- -lní aminokyseliny, vápník, vitamín A, D, E a jód, mají obrácený poměr vápníku a fosforu a nadbytek tuku, extrudovaná krmiva zabezpečují dodání kompletní krmné dávky. Extrudovaná krmiva navíc zabezpečí nemožnost selektivního výběru jednotlivých složek krmiva.

Změna krmné dávky by se měla provést postupně a pouze u zdravého zvířete.

Paní doktorka Grymová nám přednášela o aviarním bornaviru (AVB), nejrozšířenějším viru postihujícím papoušky v lidské péči. AVB je zodpovědný za dilataci proventrikulu (dříve znám jako syndrom dilatace proventrikulu papoušků neboli neuropatická gastrická dilatace) a zejména za neurologické potíže. Někteří výzkumníci popisují i souvislost ptačího bornaviru s automutilací.

22_vetmeeting

... bohatá nabídka odborné literatury nechyběla ani letos

Většina infikovaných ptáků zůstává bezpříznakových a k propuknutí onemocnění přispívá stres. Virus se vylučuje trusem a přenos je možný orofekální cestou, respiračním epitelem nebo spojivkou. Je možný i přenos vejcem.

AVB lze diagnostikovat pomocí detekce antigenu a detekce protilátek. Obě vyšetření mají svoje výhody a nevýhody. Zásadním problémem molekulární metody je špatná dostupnost viru kvůli jeho intermitentnímu vylučování viru a tím i jeho nepřítomnosti ve vzorku. Nepřítomnost viru ve vzorku neznamená nepřítomnost viru ve zvířeti. Navíc AVB má několik subtypů, proto při zadávání vyšetření PCR je nutné vědět, o který subtyp se jedná. Sérologické vyšetření může mít falešně negativní výsledky u čerstvě nakažených ptáků, protože mezi okamžikem nakažení a séropozitivitou může existovat až dvouměsíční okno. Nizozemská laboratoř MVOL pracuje s vlastním ELISA kitem, který je podle dlouholeté spolupráce s paní doktorkou velmi spolehlivý.

Nicméně laboratoř doporučuje nízké titry ověřit opakovaným vyšetřením jedince přibližně za dva měsíce.

AVB není vyléčitelná, ale lze ovlivnit rozvoj klinických příznaků pomocí nesteroidní antiflogistiky, prokinetiky a imunostimulancia. Séropozitivní nebo PCR pozitivní klinicky zdraví ptáci by měli být vyřazení z chovu a měli by dostávat adekvátní péči, aby se minimalizovalo riziko exacerbace a klinické manifestace infekce.

Obě přednášky byly stručné, výstižné a velmi užitečné. Nedělním závěrem bylo, že papoušci nejsou jen papoušci, protože jsou rozdělení v rámci taxonomie podle charakteristické anatomie, fyziologie a potravní strategie. Dále pak, že noví ptáci by měli absolvovat nejméně dvouměsíční izolaci a měli by se testovat na přítomnost antigenu i protilátek proti aviarnímu bornaviru.

Silvia Barazorda Romero

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Oznámení Volební komise o odstoupení dvou kandidátů z voleb

Zveřejněno: 09.12.2022
Datum stažení: 31.05.2023

Kandidátní listiny pro volby do orgánů KVL ČR 2023

Zveřejněno: 10.11.2022
Datum stažení: 31.05.2023

Harmonogram voleb do orgánů KVL

Zveřejněno: 02.09.2022
Datum stažení: 28.05.2023
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...