Časopis Zvěrokruh 7/2021 | Pro praxi |
| Pravda, nebo lež? Text: Libor Borkovec Ilustrace: Clker-Free-Vector-Images / Pixabay |
Slovo krmit, znamená saturovat zvíře pro jeho fyziologickou potřebu, plánovaný výkon, resp. u hospodářských zvířat zajistit jeho plánovanou užitkovost. A tak se mi toto slovo v názvu článku, ve spojení s antimikrobiky zdá silné. Nedělám si ale iluze, že pro vyšší živočišnou produkci jdou někteří producenti až na hranu.
V článku je avizována nová právní norma, kde bude výslovně vymezeno že antimikrobní léčivé přípravky: -
se nepodávají rutinně -
nejsou používány ke kompenzaci špatné hygieny, nepřiměřených podmínek chovu nebo nedostatečné péče -
nejsou používány ke kompenzaci špatného řízení hospodářství Situace s disciplínou a podmínkami požívání antimikrobik nebude stejná v jednotlivých oborech živočišné produkce. Řada praktických veterinářů z chovu skotu si může dát ruku na srdce a bez uzardění říci, že výše uvedené praktiky jsou problémem některých jejich farem. V rámci pracovněprávních vztahů ale mají nevýhodnou vyjednávací pozici, resp. bídné pravomoci.
Diskuse mohou končit slovy: „Doktore chceme, abys dělal, jak jsme řekli a nebo příští týden už nechoď!“ Jsou ale také jiné situace, kdy by zemědělský podnik uvítal fundovaný plnohodnotný veterinární servis, jehož se mu bohužel, z důvodu laxního přístupu veterináře, nedostává.
Pokud se týká hospodářských zvířat, domnívám se, že apel na racionální používání antimikrobik a agenda s tím spojená má jít na producenty. Cestou kreditu/certifikace a určitě pozitivní motivace, podpory těch, kteří podmínky dokážou splnit. Proti tomu stojí fakt, že řada aktuálních podpor drží nad vodou právě ty provozy, které dlouhou dobu fungují s nepřiměřenými podmínkami chovu, špatnou zoohygienou. Je otázkou, jak to, že procházejí bez ztráty bodu (podpory) inspekční činností kontrolních orgánů a po dlouhá léta fungují ve stejných podmínkách?
Téma racionálního používání antimikrobik a selekce rezistence je aktuální, závažné, diskutované a v našich podmínkách velmi potřebné k nastolení lepšího stavu. Víme a diskutujeme o selekci rezistence jako hrozbě. Velmi málo jsme ale informováni o skutečných původech a cestách přenosu rezistentních původců. Zemědělský sektor je tendenčně napadán odjinud. Mnoho představitelů humánní medicíny vystoupilo v různých relacích a ukázalo na zemědělský sektor jako viníka. | | |
Bohužel nikdo nepřišel včas s reakcí, aby jej obhájil s tím, že stav v humánní medicíně není o nic lepší, jak naznačuje nepatrná zmínka v tomto článku. |