Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Obraz na titulce – Eugène Henri Paul Gauguin; Bretaňská pasačka ovcí

Zvěrokruh 5/2020 21.05.2020

Eugene Henri Paul Gauguin: Bretaňská pasačka ovcí

Odpočívající stádo

 

15_obraz

 

Vincent van Gogh a Paul Gauguin tvoří dvojici umělců devatenáctého století s nejoriginálnějším viděním světa ve své době a kdo viděl fi lm o jedné z největších postav světového malířství dvacátého století Vincentu van Goghovi, určitě si vzpomene na jeho přítele, který se ve fi lmu objeví během jeho pobytu na jihu Francie.

Paul Gauguin se narodil 7. 6. 1848 a celá rodina krátce po jeho narození opouští z politických důvodů Francii a odjíždí lodí do Peru za příbuznými. Otec ale během plavby umírá a jeho žena pak s oběmi dětmi – Paul a jeho starší sestra – žije u svého strýce v Limě.

 

Po vypuknutí občanské války v Peru se ale rodina vrací zpět do rodné Francie.

Jako sedmnáctiletý se v roce 1865 rozhodne stát se námořníkem a nastupuje do školy obchodního námořnictva. V čase, kdy je na moři, jeho matka umírá a na její přání se poručníkem dětí stává přítel rodiny bankéř a obchodník Gustave Arosa. A tady je možná začátek umělecké kariéry Paula Gauguina. Gustave Arosa byl milovníkem umění a v jeho domě se člověk potkával s díly od umělců, jako jsou Eugene Delacroix, Gustave Courbet a Camille Corot. Pod dojmy z těchto obrazů se rozhoduje, že bude také malovat, a začíná chodit ve svém volném čase na hodiny malby. Na pařížském salonu poznává impresionistického malíře Camille Pissarro a pod jeho vlivem začíná malovat venku v plenéru. Krátce nato se seznamuje s dalšími impresionisty, jako je Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir a Édouard Manet.
Od konce osmdesátých let si Gauguin pohrával s myšlenkou na život a práci v tropech. Nejprve váhal mezi Madagaskarem a Tahiti, ale Tahiti nakonec zvítězilo. V jeho představách byl tento ostrov exotickým rájem, kde je možné vést šťastný život, aniž by se člověk nějak musel starat o své živobytí. Svému příteli, dánskému malíři Jens-Ferdinandovi Willumsenovi v dopise psal o „šťastných obyvatelích tohoto ostrovního ráje, jejichž život je naplněn pouze zpěvem a láskou.“

Realita byla ovšem, jako vždy jiná. Oblast Tahiti byla pomalu kolonizována a s kolonizací přicházelo křesťanství a obchod a stále silnější potlačování původní kultury, tradiční oblečení začali obyvatelé ostrovů nahrazovat evropskou módou. Na jeho obrazech tak nevidíme tehdejší Tahiti, ale vidíme pouze Tahiti a jeho šťastné obyvatele, jak si je Paul Gauguin vysnil, jeho sen o způsobu života, za kterým sem přijel.

Vývoj poměrů na Tahati se pro něj nakonec stal nesnesitelným, civilizace, pro něj panensky a rajsky nevinné přírody a společnosti nezadržitelně pokračovala. A když v roce1897 utrpí infarkt, odchází Gauguin na ostrov Hiva Oa, který byl sice také francouzskou kolonií, ale původní kultura zde ještě nebyla civilizací tolik potlačena.

Paul Gauguin nebyl žádný anděl a plody jeho promiskuitního života ho podobně jako mnoho dalších nakonec dostihly. V jeho novém domově se u něj začíná projevovat syfi lis a pokus o sebevraždu arsenem jeho zdraví podlomí ještě víc. Po nějaké době ho tato choroba zcela upoutá na lůžko a Paul Gauguin zde, v květnu 1903 na její následky umírá.

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Harmonogram voleb do orgánů KVL ČR

Zveřejněno: 23.09.2024
Datum stažení: 08.06.2025

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Český Krumlov, 22.01.2025

Zveřejněno: 20.12.2024
Datum stažení: 23.01.2025

Pozvánka na konání náhradního okresního shromáždění OS KVL ČR Ústí nad Orlicí, 10.01.2025

Zveřejněno: 18.12.2024
Datum stažení: 11.01.2025

Omluva Představenstva KVL ČR jednatelům společnosti Veterinární ples, s.r.o.

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Falešné razítko – MVDr. Markéta Krejčí

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...