Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Ocenění Medica Veterinaria v roce stého výročí

Zvěrokruh 3/2020 22.03.2020

Josef Duben

Čtvrtý ročník Medica Veterinaria – významná akce ve veterinárním světě

 

18_medica

 

Reklamní slogan „dva v jednom“ se používá třeba u šampónu, který má navíc účinek kondicionéru. A do jisté míry by se dalo říci, že takové to bylo 20. ledna na oslavě 100 let Komory veterinárních lékařů, při níž se rovněž udělovaly ceny Medica Veterinaria za mimořádný přínos v oboru veterinární medicíny. Akce se konala v Tereziánském sále břevnovského kláštera v Praze. Pravda, nikomu se zde nemyla hlava, ale o posilujícím účinku na kondici veterinárního stavu hovořit lze.

 

Jednu ze zajímavých charakteristik veterinární profese zmínila v úvodu Radka Vaňousová, prezidentka KVL: že je snadné rozpoznat, kdo je pacient a kdo je lékař. A navíc je zřejmé, že veterinární lékaři se, na rozdíl od pacientů, vždy snáze a rádi sdružovali, a proto již před sto lety založili svou stavovskou organizaci, Komoru veterinárních lékařů. Ovšem znalost vlastních pacientů a nezpochybnitelná empatie podmiňovala a stále podmiňuje přístup veterinárních lékařů k léčení zvířat a k jejich chovu. Při příležitosti břevnovského setkání za účasti významných hostů představila Radka Vaňousová výpravný almanach o rozsahu 335 stran mapující uplynulých sto let: Čeští veterinární lékaři a jejich KOMORA v letech 1920–2020 s podtitulem Jedno sto pozoruhodných let. Autorů textu bylo pět, profesor Čeněk Červený, Tomáš Vavruša, Martin Grym, Petr Matušina a Vladimír Rejnek, přičemž je ale třeba zmínit dva, Martina Gryma a Tomáše Vavrušu, kteří kromě vlastního psaní navíc celou publikaci sestavili a uspořádali.

19_medica

Knihu ocenili jak představitelé Komory, tak za Ministerstvo zemědělství Zdeňka Veselá, vedoucí oddělení hospodářských zvířat, prezidentka slovenské komory Silvia Štefáková, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně profesor Alois Nečas, ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, rektorka Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košicích profesorka Jana Mojžišová, či profesor Jozef Bíreš, ředitel Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy. Všichni jmenovaní pak ve svým projevech hovořili o dlouhé historii organizovaného veterinárního stavu na území bývalého Československa, a dnes dvou přátelských sousedů, Česka a Slovenska. Všichni bez rozdílu vyjádřili vděk předchůdcům, především těm, kteří založili Vysokou školu zvěrolékařskou, z níž vzešla současná Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, a zakladatelům Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košicích na Slovensku. Určitě je třeba zdůraznit, že všichni představitelé komor, obou univerzit, ministerstva i státních dozorových orgánů vyjadřovali odhodlání a chuť hledat a nacházet společná řešení a přijatelná stanoviska, zejména v případech někdy na první pohled dost ožehavých. Tyto proklamace a snahy by měly být tesány do kamene.

20_medica

Za zmínku stojí uvést slova Zbyňka Semeráda, který k tomuto závěru došel po trochu fi lozofi ckém začátku, že vývoj neprobíhá lineárně a předvídatelně. Dnes se ve veterinární medicíně musí počítat s nárůstem produkčních chorob. Viry mutují, léčiva ztrácejí účinnost a v důsledku toho všeho zaznamenáváme snahy vymýšlet stále nové a nové systémy. Jak se orientovat, jak vzdorovat? Jedině na základě neagresívní spolupráce tří pilířů: veterinárního školství, profesních komor a státních dozorových orgánů. Neboť cíl máme společný. A tento společný cíl vychází i z našeho československého základu, uvedla Jana Mojžišová s tím, že je třeba o historii mluvit a umět si připomenout, co jsme společně překonali: válečné doby, železnou oponu, nedávné rozdělení státu i současné přiblížení se. Alois Nečas souhlasil, že dnes oslavované sté výročí svědčí o mimořádné, byť někdy těžce zkoušené soudržnosti veterinárního stavu.

21_medica

A nyní k samotnému ocenění Medica Veterinaria za rok 2019

Martin Sedláček, šéf vydavatelství Profi Press, které vydává mimo jiné časopisy Veterinářství, Veterinární kliniku a také komorový časopis Zvěrokruh, připomněl, že letos jde již o čtvrtý ročník, kdy Profi Press, ve spolupráci s Veterinární univerzitou, Komorou a Státní veterinární správou, vyhlásil první ročník ocenění Medica Veterinaria. Odborníci vybraní hodnoticí komisí obdrží ocenění za mimořádný či za celoživotní přínos veterinárnímu lékařství, další pak za významnou publikační činnost v roce 2019. Další ceny pak udělují prezidentka Komory veterinárních lékařů a ústřední ředitel Státní veterinární správy.

ceny Medica Veterinaria za mimořádný přínos veterinárnímu lékařství

MVDr. Jiří Ládr, in memoriam, Za úspěšnou transformaci Státní veterinární správy po roce 1989. Jako její první porevoluční ředitel se zasloužil o hladké převedení terénní veterinární služby do privátní sféry a položil základy racionalizované a fungující Státní veterinární správy v novém ekonomickém prostředí.

MVDr. Jan Hnízdo Za inspirativní přístup k práci v prezídiu České asociace veterinárních lékařů malých zvířat v letech 2015 – 2019.

Jako uznávaný chirurg a hlavně ortoped doma i v Evropě působí mimo jiné jako lektor praktických kurzů, jako přednášející, a je autorem řady odborných publikací.

22_medica

ceny Medica Veterinaria za celoživotní přínos veterinárnímu lékařství prof. MVDr. Václav Kouba, DrSc. Za významný podíl na zavedení úspěšných národních, mezinárodních a celosvětových ozdravovacích programů proti nákazám zvířat a za položení základů globální epizootologie.

Jako hlavní epizootolog republiky metodicky vedl přípravu celonárodních ozdravovacích programů. Byla to eradikace bovinní brucelózy, eliminace bovinní tuberkulózy, eradikace nakažlivé obrny prasat, včetně eradikace slintavky a kulhavky u nás i v Mongolsku a podílel se i na řízení globální eradikace moru skotu. Dále pak stojí za zmínku jeho práce pro ústředí OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v Římě, pro Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) v Paříži, pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) v Ženevě. Vytvořil první elektronickou učebnici General Epizootiology. Před několika lety založil novou větev biomedicínských věd – Global Epizootiology, která již získala mezinárodní ohlas.

A v uplynulém roce se pan profesor při plné životní svěžesti a neutuchajícím elánu dožil 90 let. Proto mu všichni také popřáli hodně zdraví i do dalších let. Na všech jeho úspěších, jak uvedl pan profesor, má lví podíl jeho manželka, která jej věrně doprovází už 65 let.

prof. MVDr. Vladimír Celer, DrSc. Za diagnostiku, imunoprofylaxi a epizootologii infekčních onemocnění zvířat.

Zejména za diagnostiku nebezpečného viru infekční anémie koní, kdy nakonec dosáhl trvalé eradikace této infekce na území ČR. V roce 1981 prokázal původce parvovirové infekce psů, navrhl jeho diagnostiku a imunoprofylaxi. V roce 1983 připravil subjednotkovou vakcínu proti viru IBR. V době maximálního celosvětového rozšíření vztekliny v letech 1980–1990 dokázal, že zemní hlodavci nejsou nositeli viru vztekliny.

Medica Veterinaria – zvláštní cena hodnotitelské komise Ing. Libor Bittner

Za mimořádný přínos pro rozvoj veterinární medicíny i pro ochranu zdraví zvířat prostřednictvím výroby biopreparátů. Jako výkonný ředitel společnosti Bioveta a. s. má zásadní podíl na vývoji, výrobě a distribuci veterinárních biopreparátů v rámci ČR, ale i v celé Evropě, v USA i v Asii.

cena prezidentky Komory veterinárních lékařů MVDr. Karel Daniel

Za přínos Komoře, jejímž prezidentem byl čtyři volební období. Zkušenosti čerpal ve veterinární praxi v zahraničí a po návratu do ČR je pak uplatnil jak ve vlastní praxi, tak v práci pro Komoru veterinárních lékařů.

cena ústředního ředitele Státní veterinární správy MVDr. Jiří Hlaváček

Za dlouhodobou odbornou a vzdělávací činnost týkající se laktologie. Bohatých zkušeností z praxe využíval a využívá při práci v této oblasti a posléze pak v orgánu státního veterinárního dozoru. Je oporou i mentorem novým kolegům ve státní správě i dozorovaným subjektům.

ceny Medica Veterinaria za publikační činnost choroby psů PhDr. Miroslav Hmirák

Hemoperfuze při léčbě intoxikace pentobarbitalem Jde o celou kazuistiku otravy pentobarbitalem, včetně detailního vysvětlení toxikologie a postupu komplexní léčby. Rozšiřuje tak praktickým veterinárním lékařům znalosti v oblasti, kterou nemají příležitost řešit v běžném provozu, bez spolupráce s humánní medicínou.

Spoluautoři: Jiří Čáp, Veronika Kadlecová, Lukáš Duchek, Jakub Malák, Tomáš Pešina

choroby koček

MVDr. Dana Lobová, Ph.D. Hemotropní bakterie koček, jejich identifikace a prevalence v ČR


Celistvá problematika diagnostiky hemotropních bakterií koček Bartonella henselae, Mycoplasma haemofelis a Mycoplasma haemominutum a jejich aktuální prevalence na území ČR. Bartonella henselae může způsobit závažné onemocnění člověka.

Mycoplasma haemofelis a Mycoplasma haemominutum jsou původci anémie koček, zejména u imunosuprimovaných jedinců.

Spoluautoři: Jarmila Konvalinová, Iveta Bedáňová, Miloš Vávra, Barbora Pavlů, Jana Mariánková, Dobromila Molinková

23_medica

choroby hospodářských zvířat

MVDr. Romana Kadek Biologický význam zinku a projevy jeho nedostatku u koz

Přehledná práce o významu zinku u přežvýkavců upozorňuje na častý výskyt karence zinku u malých přežvýkavců. Publikace je velmi dobře obrazově dokumentována a je tak významná pro klinickou diagnostiku. V práci jsou uvedeny zásady a postupy terapie a prevence karence zinku u koz.

Spoluautoři: Zdena Bezděková, Karolína Mikulková, Josef Illek

24_medica

choroby koní

Doc. MVDr. Jana Mezerová, Ph.D. Rány na hlavě koní

Obsáhlý a téma vyčerpávající článek představuje soubor informací o typech ran a traumat, které se vyskytují v oblasti hlavy u koní. Mimořádným bonusem je rozsáhlá vlastní kvalitní obrazová dokumentace, doplňující prakticky všechny popisované stavy. Článek je čtivý a čtenář je tak přirozeně a zcela vtažen do popisované problematiky.

choroby ptáků, plazů a drobných savců

MVDr. Henrieta Zbořilová Analýza zdravotních komplikací u dospělých leguánů zelených

Jedná se o unikátní studii, zaměřenou na kritickou analýzu forem a příčin onemocnění u dospělých pacientů a opírá se o pečlivé vyhodnocení jejich anamnestických údajů, klinických vyšetření doplněných o hematologické a biochemické vyšetření krve a vyšetření pomocí radiografi e nebo ultrasonografie.

Spoluautoři: Čermáková Eva, Knotková Zora, Knotek Zdeněk

hygiena potravin

MVDr. Lenka Necidová, Ph.D. Účinek vybraných konzervantů na růst Listeria monocytogenes v lahůdkářských výrobcích


Tematicky „klasický“ článek z oblasti bezpečnosti potravin. Text je napsán srozumitelně a jasně formuluje a diskutuje závěry. Problematika listerióz je stále aktuální a výsledky zjištěné v této studii lze využít praxi.

Spoluautoři: Bohdana Mrňousová, Danka Haruštiaková, Šárka Bursová, Bohumíra Janštová

A nakonec?

Jolana Voldánová, která slavnostní předávání cen v Tereziánském sále břevnovského kláštera uváděla, pozvala všechny na příští rok, tedy na rok 2021, kdy se bude konat již pátý ročník Medica Veterinaria.

Josef Duben

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Prostějov, 03.12.2024

Zveřejněno: 31.10.2024
Datum stažení: 04.12.2024

Pozvánka na konání náhradního okresního shromáždění OS KVL ČR Blansko, 21.11.2024

Zveřejněno: 31.10.2024
Datum stažení: 22.11.2024

Výběrové řízení na dodavatele systému Centrální evidence psů

Zveřejněno: 25.10.2024
Datum stažení: 05.12.2024

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Karviná a Frýdek-Místek, 29.11.2024

Zveřejněno: 23.10.2024
Datum stažení: 30.11.2024

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Litoměřice, 21.11.2024

Zveřejněno: 21.10.2024
Datum stažení: 22.11.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...