Online jednání Evropské unie praktických veterinárních lékařů a Evropské veterinární federace
Karel Daniel Covid-19 - internet - brexit mění svět kolem nás
Zástupci vedení vyjádřili politování, že fyzické setkání není v této době možné a poděkovali české Komoře za dosavadní přípravy FVE GA s tím, že všichni počítáme s pražským setkáním v budoucnu, jakmile to epidemiologická situace dovolí. Poprvé se profesních setkání jako pozorovatelé zúčastnili i zástupci kyrgyzské Komory. Z bodů jednání: Siegfried Moder shrnul současnou situaci týkající se afrického moru prasat v Německu. Ten byl na německém území poprvé potvrzen 10. září a nyní jsou zaznamenána dvě ohniska s 374 chovy prasat v ochanných zónách. Zhruba 500 tisíc prasat musí být poraženo, ale zatím jsou „na čekací listině“, protože kapacita porážek byla kvůli covidu snížena a exporty zastaveny. Což znamená pokles ceny selat i vepřového masa a problémy s biosekuritou na německých farmách. Dánsko zaznamenalo masívní rozšíření infekce covid-19 na farmách norků, což přineslo jejich masové utrácení. Postup nelze přirovnat k vyřazování a utrácení hospodářských zvířat, pro vysoké riziko přenosu na člověka. Velké množství členů Dánské veterinární asociace je zaměstnanci dánské Státní veterinární administrativy, takže se přímo podílelo na utrácení norků. Což pro ně znamenalo nejen dlouhé hodiny přesčasů, ale obtíže spojené s ochrannými pomůckami, znečištěným prostředím a samozřejmě riziko covidu-19. Athina Trachili informovala o leishmanióze v Řecku. Ta znamená významné patologické stavy u psů a koček spolu s velmi nepředvídatelným šířením. Také diagnóza a prevence jsou obtížné, protože symptomy se často objevují po dlouhé době a jsou většinou atypické. Podle sérologických vyšetření je v jižní Evropě nyní více než 2,5 milionu psů infikovaných L. infantum a onemocnění má rovněž určitý zoonotický potenciál. Volker Moser přinesl souhrnnou informaci o workshopu European Coordination Committee on Veterinary Training (ECCVT), která založila pracovní skupinu k reflexi příležitostí, rizik a dopadů digitálních technologií a umělé inteligence (DT&AI) na veterinární vzdělávání a veterinární praxi. Pracovní skupina se má soustředit na šest tematických oblastí, jmenovitě na:
Základní sdělení – vývoj digitálního prostředí je jako tsunami. Je potřeba podporovat veterinární lékaře, aby se zapojili. A využili změn, které jim mohou pomáhat – nikoliv je nahrazovat . Chris Tufnell shrnul současné informace k brexitu. Oddělení Velké Británie od EU na konci prosince stále přináší mnoho nejistoty. Je celkem zřejmé, že volný pohyb bude omezen. Od ledna budou pro práci v Británii zapotřebí pracovní víza. Veterinární lékaři patří k nedostatkovým povoláním, získání víza by tedy mělo být pro ně snazší. Automatické uznávání kvalifikací bude ukončeno. Jestliže se podaří uzavřít dohodu, RCVS je připravena přijímat absolventy z fakult akreditovaných EAEVE bez nostrifikačních zkoušek. Navíc je připravován systém dohod o vzájemném uznávání kvalifikací, podobný, jako je v platnosti v současnosti s Irskem; nicméně se očekává, že zkouška z angličtiny bude vyžadována. Heidi Kiiskinen informovala o dopadu covidu na praxe v chovech koní. O rušení závodů a soutěží, tréninkových možností v halách a na jízdárnách, narušeném obchodu s koňmi a významně se prohlubujícím nedostatku léčiv. To vše má za následek zhoršení welfare, zvýšení tlaku na veterinární lékaře, snížené výdělky a kolegy opouštějící profesi. Rens van Dobbenburgh, prezident FVE, upozornil, že je nanejvýš nezbytné soustředit se nyní na přijetí stanoviska FVE k telemedicíně, protože překotný vývoj v této oblasti nelze zastavit. Je nejvyšší čas přispět ke stanovení legislativního rámce, který by měly kompetentní autority prosazovat. Doporučení a stanovisko FVE k používání telemedicíny (Materiál byl v průběhu jednání schválen hlasováním) Tento text přináší základní přehled spolu s doporučeními kompetentním autoritám přistupovat k tématu způsobem, který podpoří výhody telemedicíny, ale zabrání rizikům, že bude mít negativní dopad na kvalitu poskytovaných služeb a na nezávislý postup veterinárního lékaře. Telemedicína je pomocný nástroj veterinárních lékařů. Může doplnit metody při konzultacích či stanovení diagnózy. Telemedicína nenahrazuje veterinárního lékaře. Ten ať použije jakoukoliv metodu, vždy je osobně a plně odpovědný za profesní služby, které poskytuje. FVE sdílí názor, že fyzické vyšetření, konzultace a výdej či předpis léčiv zvířatům je třeba upřednostňovat před elektronickými postupy.
Telemedicína Veterinární lékaři si samozřejmě běžně vyměňují informace s klienty a s kolegy řadou jiných prostředků, než je osobní jednání. Nicméně obrovský pokrok v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) a současná dostupnost internetu znamenaly revoluci i v poskytování zdravotních služeb. Digitální revoluce umožnila rychlou a vysoce kvalitní výměnu klinických informací k usnadnění a racionalizaci diagnózy, léčby i expertní konzultace. Všeobecně přijímaná definice telemedicíny neexistuje. Na půdě FVE definujeme veterinární telemedicínu jako výměnu a využití klinických informací prostřednictvím technologické platformy; u veterinárních lékařů i dalších uživatelů v kontextu vztahu veterinární lékař-zákazník-pacient (VCPR). Za normálních okolností je VCPR fyzickou interakcí mezi veterináři, zákazníky a jejich pacienty, a to v zájmu zvířat. Veterinární medicína používá ICT k překračování geografických bariér a zvýšení dostupnosti veterinárních služeb umožněním efektivní výměny dat a informací. Zákazníkům umožňuje obrátit se na veterinárního lékaře odkudkoliv a zároveň jim dává možnost obrátit se na více odborníků s porovnáním úrovně poskytovaných služeb. Z těchto důvodů, i k ochraně proti zneužití telemedicíny stejně jako asymetrie poskytovaných informací, by veterinární lékaři měli být vázáni etickými a legislativními pravidly. Protože povaha informací a z nich vyplývající závěry či doporučení jsou kriticky důležitými pro zvířata, jejich chovatele i veterinární lékaře samotné.
Veterinární telemedicína spočívá na čtyřech pilířích:
1. Distanční konzultace spočívá ve výměně informací odborných–prvoliniových nebo referenčních mezi kolegy nebo přímo s chovatelem. Výměna musí být založena na důvěře v odpovídající kvalitu informací. • FVE doporučuje kompetentním autoritám stanovit případy, kdy distanční konzultace jsou na místě primárně (např. urgentní případy, posouzení referenčního pracoviště nebo překonání geografické vzdálenosti v zájmu zvířete). 2. Distanční diagnóza znamená schopnost a ochotu veterinárního lékaře provést vizuální vyšetření a stanovit diagnózu elektronickými prostředky (e.g. smartphone, laptop). • FVE doporučuje kompetentním autoritám definovat případy, kdy může být primárně stanovena distanční diagnóza (prvoliniové či referenční případy) a zda/kdy je zapotřebí další klinické vyšetření na místě. 3. Distanční preskripce je digitální preskripcí na základě (případně distanční) diagnózy. • FVE doporučuje kompetentním autoritám definovat případy pro distanční preskripci, primárně kde je dobře zaveden a zdokumentován vztah VCPR. V praxích faremních zvířat FVE doporučuje pravidelné návštěvy veterinárního lékaře na farmách, spolu s omezenou platností receptu a zavedením farmakovigilance/surveillance v chovech; tak aby byla omezena možnost zneužití léčiv (zejména antibiotik) a zajištěn důvěryhodný monitorovací systém používání veterinárních léčiv, stejně jako jejich případné neškodné odstraňování. 4. Využití klinických dat generovaných třetími osobami znamená výměnu biometrických informací většinou generovaných pomocí elektronických zařízení přímo na zvířatech, která jsou schopná monitorovat biometrické parametry či rovnou podávat léčiva. • FVE doporučuje, aby kompetentní autority vážily okolnosti využívání a ukládání těchto dat (včetně aspektů jejich kvality i ochrany údajů). Tyto údaje musí být shromažďovány a ukládány v souladu s legislativními požadavky na ochranu údajů včetně dodržení aspektů profesní mlčenlivosti. Jejich uložení by mělo být odpovědností veterinárního lékaře. FVE přijímá důležitost digitálních technologií pro poskytování veterinárních služeb odpovídající kvality. FVE doporučuje svým členům používání telemedicíny v kontextu vztahu veterinární lékař-zákazník-pacient (VCPR), a dále zavedení standardních postupů v profesních řádech, které by respektovaly základní etické premisy ochrany zdraví zvířat a jejich welfare, ochrany veřejného zdraví a ochrany životního prostředí spolu s poskytováním veterinárních služeb vysoké kvality. Karel Daniel |