Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

PolySacharide Storage Myopathy

Zvěrokruh 11/2020 21.11.2020

Ivana Váňová

PSSM geneticky podmíněná porucha různých plemen koní

Polysacharidy střádající myopatie (polysacharide storage myopathy, PSSM nebo EPSM) patří mezi glykogen střádající onemocnění. Je to geneticky podmíněná porucha různých plemen koní způsobená abnormální akumulací glykogenu v kosterní svalovině.

Aktuálně se rozlišují dva typy PSSM. U PSSM typu 1 je příčinou onemocnění mutace v genu glykogensyntázy 1 (GYS1), vedoucí k nekontrolované syntéze glykogenu a poruše aerobního metabolismu glykogenu. Glykogensyntáza má za úkol spojit dvě molekuly glukózy pomocí alfa-1,4-glykosidové vazby (další větvení glykogenu zabezpečuje větvící enzym, glycogen branching enzyme, jehož nedostatek způsobuje jiné fatální onemocnění, tzv. GBED). Aktivitu GYS1 zvyšuje přítomnost inzulinu. PSSM typ 2, který je častější u teplokrevníků, má pravděpodobně rovněž genetické pozadí, ale doposud nebyly mutace identifikovány.

Fenotypově má PSSM různý charakter - od svalové atrofie a progresivní slabosti přes bolest svalů a poruchy chůze až po akutní zátěžovou rhabdomyolýzu. U plemene quarter horse je průměrný nástup klinických příznaků ve věku 5 let, přičemž nejčastějším spouštěčem je krátká (<20 min) chůze nebo klus, zejména po periodě odpočinku. Dochází k bolestivosti svalů, ztuhlosti , pocení, intoleranci zátěže, slabosti a neochotě pohybu. Jelikož se onemocnění dědí dominantně, nemusí být v prezentaci rozdíl mezi heterozygoty a homozygoty, avšak u homozygotů lze očekávat těžší průběh. U chladnokrevníků je nástup až kolem 8. roku věku života, přičemž mnoho z koní je kompletně asymptomních. Pokud se vyskytnou klinické příznaky, jedná se nejčastěji o slabost, poruchy chůze, fascikulaci až zátěžovou rhabdomyolýzu. U teplokrevníků se klinika rozvíjí mezi 8. a 11. rokem života zejména ve formě bolestivosti zad a zadních končetin, neochotě pohybu pánevních končetin, abnormalit chůze a svalové atrofii. Stejně tak je rozdíl i v laboratorních nálezech - zatímco u quarterů bývá přítomna elevace AST a CK, u chladnokrevníků a teplokrevníků mohou být svalové enzymy v referenčním rozmezí

Zdravotní stav koně je možné ovlivnit kontrolou fyzické aktivity a dietetickým managementem. Udává se, že ke zlepšení a toleranci určitého stupně aktivity dojde až u 80 % nemocných koní. Po epizodě rhabdomyolýzy je doporučen klid po dobu dvou týdnů, během kterého je vhodné upravit krmnou dávku. Dále je doporučeno začít s aktivitou (chůze nebo klus) v délce trvání 4 minuty za den a každý den navyšovat délku o dvě minuty. Cílem tohoto postupného navyšování zátěže je snaha o zvýšení kapacity svalů k oxidaci tuků a glykogenu jako energetických substrátů. Dietetický management spočívá v dodržení energetického příjmu při poklesu sacharidové složky a zvýšení množství tuku. Velice zjednodušeně je cílem pokles nestrukturálních sacharidů pod 10 % a navýšení tuku k 13 % ze stravitelné energie. Navýšení tuku v krmné dávce však musí být posuzováno individuálně dle kondice koně.

Diagnózu je možné stanovit pomocí průkazu kumulace glykogenu ve vzorku svalové biopsie, zde je však doporučen minimální věk 2 let, jelikož ke kumulaci dochází postupně. Pro PSSM 1 je vyvinut genetický test, který je možné provést z krve nebo žíní. Pro PSSM 2 neexistuje validovaný genetický test a renomovaná univerzitní pracoviště varují před komerční nabídkou testů pro PSSM 2, které nebyly validovány. Jelikož je výzkum neustále aktivní, co dnes píšeme, nemusí být zítra pravdou. Nejjednodušší, jak zjisti t, zda je test validován, je požádat laboratoř o recenzovanou publikaci ke stanovované mutaci.

Prognóza je v případě striktního dodržení terapeutických zásad příznivá, u řady koní může dojít k navrácení zátěže do původního stavu. K prognóze u jednotlivého pacienta je vhodné se vyjádřit až po 1-4 měsících dodržování managementu.

14_poly

Obrázek:

Inkluze glykogenu rezistentní k štěpení (šipky, barveno PAS - periodic acid-Shiff ). Zdroj: Naylor RJ, Livesey L, Schumacher J, Henke N, Massey C, Brock KV, et al. (2012) Allele Copy Number and Underlying Pathology Are Associated with Subclinical Severity in Equine Type 1 Polysaccharide Storage Myopathy (PSSM1). PLoS ONE 7(7): e42317. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0042317

Reference na vyžádání u autorky článku.

Ivana Váňová

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Prostějov, 03.12.2024

Zveřejněno: 31.10.2024
Datum stažení: 04.12.2024

Pozvánka na konání náhradního okresního shromáždění OS KVL ČR Blansko, 21.11.2024

Zveřejněno: 31.10.2024
Datum stažení: 22.11.2024

Výběrové řízení na dodavatele systému Centrální evidence psů

Zveřejněno: 25.10.2024
Datum stažení: 05.12.2024

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Karviná a Frýdek-Místek, 29.11.2024

Zveřejněno: 23.10.2024
Datum stažení: 30.11.2024

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Litoměřice, 21.11.2024

Zveřejněno: 21.10.2024
Datum stažení: 22.11.2024
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...