Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

První postkaranténní plzeňská veterinární besídka

Zvěrokruh 7/2020 23.07.2020

Leoš Grejcar

Nejen vaření piva se na plzeňsku daří

02_besidka

V životě člověka je mnoho historických okamžiků, které se vryjí do naší paměti. Jednou z těchto okamžiků se pro mne stala i protikoronavirová opatření. Jako zaměstanec Státní veterinární správy (dále jen SVS) jsem byl řádně metodicky veden a chráněn před nebezpečím koronavirové nákazy (dále jen covid-19). Vybaven osobními pracovními pomůckami jsem pravidelně zajišťoval veterinární hygienický dozor na svěřených jatkách v plzeňském kraji. Ve spolupráci s provozovatelem jsme zavedli taková opatření, která zajistila nepřerušený provoz. Proto můj dík a uznání patří všem provozovatelům potravinářských podniků a kolegům, kteří zajišťovali veterinárně hygienický dozor nad produkcí potravin živočišného původu.

Ihned, jak vládní nařízení umožnila organizování volebního shromáždění, oslovil jsem provozovatele námi oblíbené třemošenské bowlingárny a uspořádali jsme plzeňskou veterinární besídku. Čtvrteční pozdní odpoledne bylo bohužel zamračené a dlouho očekávaný déšť svlažil vyprahlá pole a zvlhčil silnice. Snad tento klimatický faktor, či doléhající vládní opatření se podepsaly na komorní účasti. V naší historii jsme měli nejnižší účast. Ale tento trend je v současnosti naprosto normální. Například v třemošenské bowlingárně mají v současné době obraty v rozmezí 10-15% ve srovnání s minulými lety.

Po krátkém úvodu jsem přivítal vážené hosty našeho jednání a stručně informoval naše členy o událostech týkajících se našeho stavu. Bohužel v loňském roce opustil naše řady skvělý kolega a osobnost veterinární historie MVDr. Jiří Ládr. MVDr. Jan Pokorný rezignoval na svoji funkci v představenstvu KVL ČR. Považuji jeho chování za gentlemanské, neboť si uvědomil, že není schopen plnit svůj volební program:

1. Vizitky.

2. Zaměstnaná celá rodina.

3. Mimořádné odměny a cesťáky za nicnedělání.

Kvituji jeho návrh mimořádného čerpání ze sociálního fondu KVL ČR určené pro děti zesnulého kolegy Petra Fictuma.

 

03_besidka

 

Kreativní činnost při tvorbě inventarizačního formuláře pomoci v průběhu covid-19 pandemie.

Přehledně jsem informoval naši členskou základnu o fi nancování našeho sdružení v tomto historickém roce. Další informace se týkala změn, které s sebou přenesla novelizace veterinárního zákona, jehož knižní forma s komentáři spatřila světlo světa a je z mého pohledu jedinečný literární počin SVS ČR, který umožní pochopit soukromému veterinárnímu lékaři spletitost veterinární legislativy.

 
SCHVÁLENÍ SOUKROMÉHO VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE PRO TUTO ČINNOST MŮŽE BÝT KRAJSKOU VETERINÁRNÍ SPRÁVOU POZASTAVENO NEBO ODEJMUTO.
 

Ústřední veterinární správa požádala v lednu 2020 krajské veterinární správy, aby informovaly soukromé veterinární lékaře o novele veterinárního zákona. Konkrétně se jedná o změnu v § 21 odst. 16 zákona č. 166/1999 Sb., který zní: „Prohlídku jatečných zvířat před poražením provádí v případě porážky mimo prostory jatek jinak zdravého zvířete, pokud utrpělo zranění, které z důvodu respektování dobrých životních podmínek zvířat brání jeho přepravě na jatky, soukromý veterinární lékař schválený pro tuto činnost krajskou veterinární správou. Schválení soukromého veterinárního lékaře pro tuto činnost může být krajskou veterinární správou pozastaveno nebo odejmu to, jestliže při jejím provádění postupoval v rozporu s požadavky stanovenými tímto zákonem nebo předpisy Evropské unie.“ Ustanovení bylo do zákona přidáno kvůli změně evropské legislativy, konkrétně nařízení (EU) 2019/624. Příslušná krajská veterinární správa pro tuto činnost schvaluje soukromé veterinární lékaře (dále jen SVL) na základě podané žádosti, pro kterou lze využít formulář „Žádost o schválení a registraci SVL“, který je umístěný na internetových stránkách SVS. Za schválení se nevybírá správní poplatek. Seznam schválených soukromých veterinárních lékařů je na internetových stránkách SVS zveřejněn. Od 1. 7. 2020 nebude SVS při veterinární prohlídce na jatkách akceptovat provedení prohlídky před poražením při nutné porážce neschváleným SVL. Termín aplikace tohoto požadavku byl prodloužen v souvislosti s pandemií covid-19. To bude znamenat, že kusy poražené mimo jatky, které nebude doprovázet správně vyplněná dokumentace od schváleného veterinárního lékaře, budou posouzeny jako kusy, u nichž nebyla provedena prohlídka před poražením. Tím pádem bude maso nevhodné k lidské spotřebě a bude odsouzeno k neškodné likvidaci a nebude se moci použít k výrobě krmného masa. To bude znamenat velké ekonomické ztráty pro zemědělce.

 

Již dva roky platí v ČR povinnost chovatelů pěti a více fen starších dvanácti měsíců (až na výjimky stanovené zákonem) hlásit své chovy příslušné krajské veterinární správě (KVS). Od poloviny ledna se nově tato povinnost rozšíří a bude se týkat již i chovatelů, kteří chovají tři a více fen. Pokud dojde k následnému snížení počtu fen v chovu pod tři, bude chovatel povinen oznámit i tuto skutečnost. V případě, že ve společné domácnosti žije více chovatelů, zvířata se sčítají a oznamovací povinnost bude mít za celou domácnost pouze jeden její člen. Podrobné informace k této problematice včetně upraveného nahlašovacího formuláře se v následujících dnech objeví na internetových stránkách SVS.

 

04_besidka

 

Na základě poslaneckého návrhu došlo také k úpravě věku, ke kterému musí být štěňata v chovech označena mikročipem. Psi budou muset být označeni nejpozději do tří měsíců věku. Pokud z chovu přechází k novému majiteli před dovršením tří měsíců, musí být v okamžik přechodu již označená. Novela také navyšuje maximální sankci, kterou lze za nesplnění této povinnosti uložit z 20 000 na 50 000 Kč.

 
DALŠÍM PROBLÉMEM, KTERÝ SE SNAŽÍME VYŘEŠIT NA NAŠICH JEDNÁNÍCH, JE VÝKON POHOTOVOSTÍ V NAŠEM REGIONU.
 

Novela rovněž zpřísňuje podmínky pro fungování útulků pro toulavá a opuštěná zvířata. Ty budou muset do budoucna pro získání registrace od SVS splnit požadavky dané vyhláškou, kterou připraví ministerstvo zemědělství. Pokud SVS při kontrole útulku zjistí následně opětovné či závažné porušení pravidel, bude moci útulku zrušit registraci. Zpřísňují se také pravidla pro přemísťování šelem a primátů v rámci České republiky. Pro jejich přemístění si bude muset chovatel dopředu vyžádat u SVS veterinární osvědčení. Tím získá veterinární dozor lepší přehled o pohybu těchto zvířat v ČR. V případě přemísťování primátů bude veterinární osvědčení potřeba již od 15. ledna, v případě šelem poté, co bude schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která je aktuálně ve schvalovacím procesu.

Několik změn se dotkne porážek zvířat. Limit pro tzv. domácí porážky (tři kusy ročně) se nově bude vztahovat na skot již od 12 měsíců věku, až dosud to bylo 24 měsíců. Horní věkový limit pro domácí porážky zůstává stejný: 72 měsíců.

Zpřísňují se pravidla pro porážku nemocných, vyčerpaných nebo zraněných zvířat na jatkách. Ty bude možné nově vykonat pouze za přítomnosti úředního veterinárního lékaře.

Zákon také stanovil termín (1. leden 2022) vzniku centrální evidence označených psů a jejich chovatelů. Chovatelé budou údaje hlásit do registru, který bude spravovat SVS. V současné době probíhají jednání o podrobnostech vytvoření databáze. K tomuto bodu se samozřejmě strhla diskuze týkající se plzeňské obecní vyhlášky o registraci psů. Naštěstí pro nás veterináře z této vyhlášky neplyne žádná ohlašovací povinnost. Dokonce jeden z plzeňských městských obvodů svým občanům proplácí částku 500 Kč za provedené očipování psa, který bude v databázi městského obvodu a jeho majitel bude hradit poplatek. V souvislosti s problematikou centrál- -ního registru psů pod záštitou SVS nás naše sličná prezidentka MVDr. Radka Vaňousová informovala o připravovaném setkání s ministrem zemědělství a ústředním ředitelem SVS, kde se bude řešit tato problematika, která bude vyžadovat dostatek času a pevných nervů při zpracování databáze čipovaných psů. KVL má již několikaleté zkušenosti s fungováním centrální databáze registrovaný pasů pro zvířata. Jedna z kolegyň nás upozornila na nefunkčnost některých čipů, které aplikovala ve své ordinaci, a provádí přečipování jedinců s nefunkčními čipy. V souvislosti s povinností mít očipovaného psa se jeden z našich kolegů při své činnosti setkal ve dvou případech s odmítavým stanoviskem ze strany chovatele. V prvním případě se chovatel dožadoval vystavení potvrzení, že mu svědomitý kolega odmítá naočkovat neočipovaného psa proti vzteklině. Kolega v tomto případě využil možnosti zakotvené ve vnitřních předpisech, konkrétně v profesním řadu v § 9 (výkon veterinární činnosti) odst. 7, kde je uvedeno: „Veterinární lékař je při výkonu svého povolání zásadně svobodný. Může ošetření odmítnout, a to zejména tehdy, nabyl-li přesvědčení, že mezi ním a majitelem zvířete není potřebná důvěra.“ Svojí argumentací ovšem tento chovatel pozbyl důvěry SVL, který mu ihned sdělil adresu jiného kolegy, jenž vykonává veterinární činnost. Z mého pohledu mohl kolega s klidným svědomím dle platné legislativy psa, který nejeví klinické příznaky onemocnění, naočkovat, neboť platné znění veterinárního zákona v § 4 odstavci 4, zní: „Očkování psa proti vzteklině podle odstavce 1 je platné, pouze pokud pes splňuje podmínky na označení zvířat v zájmovém chovu stanovené v čl. 17 odst. 1 předpisu Evropské unie o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu (Čl. 17 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 576/2013 ze dne 12. června 2013 o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu a o zrušení nařízení (ES) č. 998/2003.) s výjimkou psa, který byl označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit, aby identifi kační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa. Identifi kačním číslem psa se rozumí alfanumerický kód zobrazený transpondérem, který umožňuje zjistit totožnost konkrétního psa.“ Ze znění veterinárního zákona vyplývá logicky očipování psů provést neprodleně a proceduru neodkládat až do dalšího přeočkování. Při druhém veselém zážitku z očkování majitel svobodných mravů, zarytý obhájce politické strany českého Jacka Sparrowa s účesem, za který by se nestyděl ani nebožtík Bob Marley kolegovi tvrdil, že pes je očipován, ale číslo čipu se mu v očkovacím průkazu zázračně ztratilo. Kolega se za použití funkční čtečky čipů přesvědčil o opaku tohoto tvrzení. To vyvolalo v hlavě příslušného majitele mozkový zkrat a při hysterickém výstupu obvinil kolegy z narušení integrity jeho psa s právními následky, neboť jako student světoznámé „plzeńské právní Sorbony“ si nenechá toto chování líbit. Zkušený kolega ho opět uklidnil a uvedl do správných mezí v duchu § 9 odst. 7 profesního řádu. Bohužel kolega neinformoval výše uvedené majitele na skutečnost, že ze strany SVS lze očekávat za psa bez označení zahájení správního řízení s uložením pokuty až do výše 50.000 Kč. Tuto pokutu vymáhá Celní správa s výraznými exekučními pravomocemi.

Dalším problémem, který se snažíme vyřešit na našich jednáních, je výkon pohotovostí v našem regionu. V souvislosti s covid-19 došlo ke krizi v plzeňské kotlině. Proto bych touto cestou vyslovil poděkování a uznání kolektivu ZODIACUS 97 pod zkušeným vedením MVDr. Jaroslava Bendy, kteří jako jediné veterinární pracoviště zajišťují nonstop provoz. Pravou příčinou této situace je personální krize v našich řadách. Vymírá generace zapálených praktiků, kteří na oltář záchrany zdraví zvířat jsou ochotni obětovat svůj volný čas, rodinné zázemí a pracovat nepřetržitě 8 a více hodin denně. Feminizace našeho oboru odčerpává mnoho pracovitých rukou, které jsou ochotné pracovat do roztrhání těla. Přece jenom naše něžné kolegyně mají více životních poslaní nežli veterinární samečci, kteří mají své společenské postavení v naší společnosti zakotvené již několik století. Snažili jsme se nalézt řešení z této situace, ale tentokrát se nám žádný zázračný lék nepodařilo nalézt. Hledali jsme proto inspiraci v sousedních zemích, ale zde je situace z právního hlediska jinak řešena a sousední veterinární komory mají letité zkušenosti s řešením této problematiky. Snad příště se nám podaří nalézt možnou cestu a řešení k oboustranné spokojenosti všech zúčastněných stran. Prozatím „světlo na konci tunelu“ nevidím, ale houkání lokomotivy se již ozývá. Covid-19 je toho zářným příkladem.

Na konci našeho jednání jsme obdarovali vážené členy našeho plzeňského sdružení: MVDr. Františka Čadu za celoživotní přínos na poli veterinární patologie, edukativní činnost tohoto náročného oboru a první místa na výsledkové listině našich bowlingových turnajů,

MVDr. Ladislava Kuncla za nepřetržitou 27 letou nonstop činnost na pracovišti Kleisslovy kliniky, která patří k uznávaným referenčním pracovištím naší plzeňské kotliny,

MVDr. Martina Kořínka za odpovědnou funkci předsedy našeho okresního sdružení,

V závěru našeho jednání jsem poděkoval všem za to, že jsme covid-19 přežili a úspěšně fungovali a semknuli se při řešení situace, kterou nás obdarovala provincie Wu-chan.

Leoš Grejcar
– veterinární Václav Matěj Kramerius

Zpět na výpis
Inzerce

Inzerce

Seznam veterinárních lékařů

Seznam veterinárních lékařů

Registr zvířat

Registr petpasů

Časté dotazy

Časté dotazy

Úřední deska

Harmonogram voleb do orgánů KVL ČR

Zveřejněno: 23.09.2024
Datum stažení: 08.06.2025

Pozvánka na konání okresního shromáždění OS KVL ČR Český Krumlov, 22.01.2025

Zveřejněno: 20.12.2024
Datum stažení: 23.01.2025

Pozvánka na konání náhradního okresního shromáždění OS KVL ČR Ústí nad Orlicí, 10.01.2025

Zveřejněno: 18.12.2024
Datum stažení: 11.01.2025

Omluva Představenstva KVL ČR jednatelům společnosti Veterinární ples, s.r.o.

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025

Falešné razítko – MVDr. Markéta Krejčí

Zveřejněno: 10.09.2024
Datum stažení: 10.03.2025
Úřední deska

Kalendář akcí

Právě chroustám data, abych mohl zobrazit kalendář. Chvilku prosím počkejte...